Zbrojařská skupina Colt CZ Group, ovládaná podnikatelem René Holečkem, připravila transakci, která by po předloňském spojení s legendárním americkým výrobcem pistolí pomohla firmě získat ještě větší podíl na mezinárodním trhu. Holečkova skupina navrhla dalšímu významnému výrobci z USA  – společnosti Vista Outdoor – spojení. Zároveň tím chce rozbít již připravený prodej části Visty do rukou Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vista Outdoor napsala ve středu v oznámení pro investory, že obdržela od skupiny Colt CZ „nevyžádanou nabídku“ na spojení, které by zahrnovalo platbu akciemi a hotovými penězi. Děje se tak měsíc poté, co Strnadova Czechoslovak Group podepsala s Vistou dohodu na koupi její divize na výrobu munice za 1,9 miliardy dolarů.  Tato divize s názvem Sporting Products obsahuje zavedené zbrojní značky jako Remington a CCI a má to být dosud největší česká investice v USA. Vista nyní uvádí, že její představenstvo zatím žádné stanovisko k nové nabídce nezaujalo, ale bude se jí detailně zabývat.

V dopise, který Holečkova firma vedení Visty poslala, je představen návrh, kterým se Colt CZ bude snažit přesvědčit akcionáře, aby původní plán na vyčlenění divize sportovních produktů odmítli. „Píšeme, abychom navrhli transakci, o které věříme, že zajistí znovunabytí akcionářské hodnoty, která se ztratila,“ uvádí v dopise šéf zbrojovky Jan Drahota. Argumentuje, že hodnota Visty klesla kvůli propadu akcií po oznámení plánu oddělit a prodat divizi outdoorových produktů. Ve středu akcie Visty zavřely na 25,77 dolaru a za poslední rok a půl jejich cena klesla asi o třetinu.

Drahota v dopise navrhuje zachování Visty jako celku a spojení s Colt CZ do jedné entity. Součástí plánu je nabídka zpětného odkupu akcií akcionářů Visty za cenu 30 dolarů za kus až do výše 900 milionů dolarů (více než 20 miliard korun). Tento výkup by byl financován úpisem nových akcií v rozsahu až 600 milionů dolarů a dluhovým financováním v rozsahu 300 milionů. To by dovolilo udržet stávajícím akcionářům majoritní podíl ve firmě, konkrétně 55 procent. Colt CZ také navrhuje ponechat firmu na akciovém trhu. 

Analytici oslovení HN ale upozorňují, že přesný mechanismus spojení je nejasný. Například to, kdo by nové akcie vydával, zda Vista, nebo Colt CZ. Na konferenčním hovoru analytici bombardovali Drahotu otázkami na detaily, ale odpověď pokaždé byla, že nabídka je neveřejná a nejprve je směrována představenstvu Visty. 

Pavel Ryska, akciový analytik J&T Banky, řekl HN, že i jemu zatím konkrétní informace chybí.  „Vzhledem k tomu, že zatím neznáme detailní parametry nabídky, nelze ani říci, co by to pro současné akcionáře Colt CZ znamenalo – jakou by získali hodnotu a zda by to pro ně znamenalo nárůst zisku na akcii.“ 

Z dosavadních informací podle Rysky pouze vyplývá, že by současní akcionáři Colt CZ byli v novém uskupení v menšině. René Holeček, který vlastní většinu Colt CZ, by zároveň v novém celku mohl být největším individuálním akcionářem.

„Pokud jde o strategické směřování Colt CZ, smysl mi to dává, protože je to v souladu s dlouho deklarovanou strategií rozšíření byznysu o něco, co je na výrobu zbraní navázané, například munice. Tohle by smysl dávalo, a dokonce by to bylo i větší, než si většina analytiků myslela,“ řekl Ryska.  

Česká skupina už akcionářem ve Vistě je. V současnosti drží podíl 2,4 procenta, ale spolu s akciemi, které má Holeček a Drahota, jde o podíl přes pět procent. Drahota to potvrdil na konferenčním hovoru.

O vydělení divize Sporting Products Vista rozhodla už před dvěma roky. Podle zdrojů HN se o ní zajímal i Colt CZ, ale se svoji nabídkou neuspěl a na transakci se Vista nakonec dohodla s jiným zájemcem z Česka. 

Mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek napsal HN, že v současné fázi se firma nemůže k situaci vyjadřovat nad rámec již zveřejněných informací. Na dotaz, zda nebude pro skupinu složité získat od bank financování, Čírtek pouze odpověděl, že financování má skupina zajištěné u banky JPMorgan Chase.

O tom, zda se Coltu CZ deal s Czechoslovak Group podaří rozbít, rozhodne nyní doporučení vedení Visty a ve finále sami akcionáři. Na oznámení už investoři reagují: akcie Visty po závěru středečního obchodování posílily asi o tři procenta, ve čtvrtek je americký trh zavřený kvůli svátku díkůvzdání. Akcie Colt CZ na pražské burze ve čtvrtek oslabily o 1,85 procenta. 

Vista Outdoor, která má ústředí ve státě Minnesota, vlastní asi čtyři desítky různých značek, částečně pro sport a turistiku. Má například výrobce lahví pro sportovce CamelBak, výrobce grilů Camp Chef, značku rybářského zboží Simms Fishing a další. Její divize Sporting Products je největším dodavatelem munice jak pro civilní trh v USA, tak pro americké policejní a bezpečnostní složky. Patří sem výrobci jako Alliant Powder, Federal, Hevi-Shot a Speer. 

Holečkův holding nyní patří mezi asi pětici největších výrobců ručních palných zbraní na světě. Vyrábí je pro uniformované složky, sportovní střelbu, lov i osobní obranu. Proslavily jej zejména pušky Scorpion a Bren nebo pistole se značkou CZ. Kromě Coltu vlastní také americký Dan Wesson, švédského výrobce zbraňových nástavců Spuhr a další. Celkem 23,8 procenta firmy tvoří veřejně obchodované akcie. 

Pod Drahotovým vedením firma roste prostřednictvím nákupů jiných společností a doplňuje tak své výrobní portfolio, například střelivo. Po předloňské pětimiliardové akvizici Coltu firma letos v červnu oznámila akvizici švýcarského holdingu, vlastnícího značku přesné munice saltech. Se Švýcary chce pracovat na společném vývoji munice budoucnosti, aby byla více sladěna s konkrétními zbraněmi.

Také skupina Czechoslovak Group, kterou vede syn zbrojaře a zakladatele holdingu Jaroslava Strnada, deklaruje, že se rozhlíží po nákupech vhodných výrobců v západní Evropě a v USA, zejména v oblasti munice nebo související výroby. Skupině v posledních dvou letech pomáhá  poptávka související se západní pomocí válčící Ukrajině. Czechoslovak Group loni získala většinový podíl v italském výrobci střeliva Fiocchi Minuzioni.

Zároveň ve čtvrtek Colt CZ oznámil hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku. Podle analytiků serveru Patria.cz se do nich propisuje ochlazení prodeje zbraní, se kterým se potýká i Vista. Tržby celé skupiny meziročně klesly o tři procenta na 9,9 miliardy korun a podle firmy  byly ovlivněny sezonností prodejů ozbrojeným složkám, silnou korunou a pokračujícím zpomalením komerčního trhu v USA. „Tento vývoj pro nás není neočekávaný a reagovali jsme na něj řadou provozních a nákladových opatření. Oživení komerčního trhu v USA probíhá pomaleji, nežli jsme původně předpokládali,“ napsal v tiskové zprávě generální ředitel Drahota. Firma proto snížila výhled na tržby: letos nejspíš porostou jen na úroveň 15,2 až 15,5 miliardy korun. Původně firma předpokládala růst na 16,0 až 16,4 miliardy korun.

Skupina za prvních devět měsíců dosáhla čistého zisku, upraveného o mimořádné položky (hlavně o vliv kurzového zajištění a akvizic), na úrovni 1,5 miliardy korun, tedy o 1,5 procenta víc než loni.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.