Český start-up Woltair oznámil, že od dubna posílí jeho řady Stefan Gross-Selbeck. Ten má za sebou už více než 20 let zkušeností ve vedení nadnárodních digitálních firem a platforem. Ve Woltairu,  který patří k významným dodavatelům tepelných čerpadel a fotovoltaiky na českém trhu, získá novou pozici předsedy dozorčí rady. Do firmy vstupuje poté, co prošla transformací završenou v únoru velkým propouštěním a změnou vedení společnosti.

V minulosti Gross-Selbeck zastával vedoucí pozice v eBayi, New Work SA a ProSiebenSat1 AG. Naposledy působil jako senior partner a výkonný ředitel ve společnosti Boston Consulting Group (BCG), kde byl globálním řídícím partnerem BCG Digital Ventures a vedl také divizi BCG X Green Tech, která se věnuje zeleným technologiím. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Woltairu má pomoci s expanzí. „Během své kariéry jsem se věnoval budování a rozšiřování rychle rostoucích technologických společností a těším se, že budu moci přispět svými zkušenostmi k rozvoji Woltairu,“ řekl k tomu Gross-Selbeck.

Woltair od svého vzniku v roce 2019, kdy se ještě jmenoval Topíte.cz, každoročně rostl o stovky procent. Jen loni, kdy přijal objednávky za více než miliardu korun, se prudký růst zastavil kvůli změnám v dotačních podporách fotovoltaických elektráren pro domácnosti.

Od roku 2021 působí společnost Woltair pod svým současným názvem a jako start-up. Roky 2022 a 2023 se nesly ve znamení transformace a dvou investičních kol. Firma pak loni expandovala z Česka do Itálie a Německa a zároveň posílila svou pozici v Polsku. Své fungování se snaží maximálně digitalizovat, což byl podle Woltairu i hlavní důvod velkého únorového propouštění. To dopadlo na pětinu jeho zaměstnanců, převážně z administrativy a obchodu.

„Díky self-service prodeji, který jsme od počátku roku zavedli jako první v Evropě v segmentu tepelných čerpadel, se nám podařilo snížit dílčí administrativní krok prodeje ze dvou týdnů na necelé dva dny,“ vysvětlil propouštění Jan Hanuš, dosavadní šéf Woltairu. Který ale na konci února ve firmě také skončil.

Od té doby vede Woltair nový generální ředitel skupiny Vít Javůrek, který do funkce přešel z pozice finančního ředitele.

Jako start-up sice Woltair ještě není ziskový, peníze na investice ale má. Celkem firma od investorů získala téměř miliardu korun. Podle časopisu Forbes jsou mezi investory fondy jako Kaya (dříve Enern), Presto Ventures, Inven Capital nebo Movens Capital, kanadský Westly nebo fond zaměřující se na podporu udržitelného rozvoje ArcTern Ventures. „Firma je díky nim finančně zabezpečená na celý letošní rok, další investiční kolo plánuje až na příští rok,“ napsal Forbes. Naposledy loni dostala od investorů půl miliardy korun.

Podle poslední zveřejněné účetní závěrky skončila firma v roce 2022 ve ztrátě 160 milionů korun. Rok před tím tratila 80 milionů korun. Loni společnost podle své mluvčí Kateřiny Pištorové ztrojnásobila obrat, pokořila v něm hranici miliardy korun a „v Česku dosáhla ziskovosti“.

V nedávno vydaném žebříčku deníku Financial Times se Woltair umístil v tisícovce nejrychleji rostoucích evropských firem na 41. místě. Do žebříčku se dostalo ještě dalších deset českých firem. Na první místo vyrostla společnost Raylyst, za kterou stojí zakladatel Jan Kameníček a distribuuje po Evropě fotovoltaické produkty. Před Woltair se dostala ještě česká společnost Nanosun (36. místo), distributor fotovoltaických komponentů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.