Výplatu podílu na zisku v nepeněžní formě výslovně umožňuje akciovým společnostem i společnostem s ručením omezeným zákon o obchodních korporacích (ZOK). S tímto způsobem výplaty je možné se setkat i v některých dalších státech - například v Německu nebo ve Velké Británii. V Česku není ovšem tato možnost doposud příliš využívána.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Přitom nechat si vyplatit podíl na zisku v naturální formě je vhodné v konkrétních specifických situacích. Především v případech, kdy společnost nemá k dispozici hotovost, ale má jiná aktiva, která nepotřebuje ke své podnikatelské činnosti. Může se jednat i o vlastní akcie společnosti, které je oprávněna držet jen po určenou dobu, nebo o výplatu ve formě výrobků společnosti. Předmět výplaty totiž není zákonem nijak blíže specifikován ani omezen.

Jak postupovat?

V případě společnosti s ručením omezeným je možné podíl na zisku vyplatit v nepeněžní formě pouze na základě rozhodnutí valné hromady, pokud tento způsob společenská smlouva nezakazuje. Jinak je tomu u akciové společnosti, u které musí stanovy možnost naturální výplaty výslovně připouštět.

Nejprve musí valná hromada společnosti učinit rozhodnutí o výplatě podílu na zisku. Součástí tohoto rozhodnutí by mělo být i určení, v jaké formě bude výplata provedena. Odborná veřejnost se přiklání k názoru, který vychází z dřívější zákonné úpravy, a to, že k tomuto rozhodnutí o výplatě by nemělo dojít později než šest měsíců od data vyhotovení poslední účetní závěrky.

O samotné výplatě podílu na zisku pak rozhoduje statutární orgán společnosti. U kapitálových společností zákon o obchodních korporacích určuje splatnost tři měsíce od dne přijetí rozhodnutí valné hromady, pokud není určeno jinak buď valnou hromadou, nebo společenskou smlouvou.

Praktické problémy a ekonomické souvislosti

Nejkomplikovanější součástí výplaty podílu na zisku v nepeněžní formě je pravděpodobně určení hodnoty naturálního plnění, a to zejména ze dvou důvodů: splnění testu ohledně maximální možné výplaty (výše vyplácené částky totiž nesmí převýšit kumulované zisky společnosti ponížené o kumulované ztráty) a daňových konsekvencí.

Ke stanovení hodnoty naturálního plnění existují dva možné přístupy - účetní hodnota a reálná (tržní) hodnota určená znaleckým posudkem. Dle názoru odborné veřejnosti se lze ve většině případů přiklonit spíše k určení reálné ceny znaleckým posudkem, a to vzhledem k tomu, že společnost by neměla vyplatit více, než k čemu se zavázala, a naopak společník by neměl dostat méně, než na co má nárok.

Zákon stanoví, že na podílu nelze vyplatit více, než kolik činí hospodářský výsledek posledního skončeného účetního období zvýšený o nerozdělený zisk z předchozích období, snížený o případné ztráty a příděly do rezervních a dalších fondů. Znalecké ocenění by tak mělo být v ideálním případě provedeno ke dni konání valné hromady. V rozhodnutí valné hromady by pak měla být uvedena přesná částka, na kterou byl oceněn nepeněžní podíl na zisku určený k výplatě. Toto je v praxi velmi obtížně proveditelné, nicméně z důvodu právní jistoty je třeba se tomuto optimálnímu stavu co nejvíce přiblížit.

Výplata podílu na zisku standardně podléhá srážkové dani ve výši 15 procent.  Pokud tedy společnost zvolí výplatu v nepeněžní formě, je vhodné zamyslet se nad kombinací peněžní a nepeněžní výplaty podílu na zisku s tím, že peněžní část bude poskytnuta právě ve výši daně. Jinak by byl příjemce povinen daň uhradit sám v penězích.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nelze nebo není vhodné provést výplatu podílu na zisku v nepeněžní formě, další alternativou může být prodej majetku společnosti společníkovi a následně započtení závazku společníka na úhradu ceny oproti jeho pohledávce (dluhu) za společností z titulu výplaty podílu na zisku, to znamená, že nárok společníka na podíl na zisku zanikne v rozsahu kupní ceny. I v takovém případě je vhodné, aby byla kupní cena určena na základě znaleckého posudku, zejména vzhledem k možným daňovým důsledkům.

Z výše popsaných důvodů vyplývá, že výplata podílu na zisku v nepeněžní formě se hodí pouze pro specifické situace a neočekáváme proto, že by společnosti tuto možnost standardně využívaly.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.