Pojistné na zdravotní pojištění je neoddělitelnou položkou odvodového zatížení osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Pokud je příjem z SVČ jejich hlavním příjmem, jsou podnikatelé povinni na zdravotní pojištění platit měsíční zálohy. Výše záloh se odvozuje z hrubého zisku (příjmy - výdaje) z minulého období. Vždy je však třeba zaplatit alespoň minimální výši měsíční zálohy, která je odvislá od výše průměrné mzdy stanovené ministerstvem práce a sociálních věcí. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Minimální záloha v roce 2015

Minimální měsíční zálohy platí kromě OSVČ s hrubým ziskem do limitu i OSVČ, které v daném roce začaly podnikat. Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. V případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší než ten minimální, platí OSVČ pojištění z minimálního vyměřovacího základu.

V souvislosti s navýšením průměrné měsíční mzdy v ekonomice na 26 611 korun došlo od nového roku i k navýšení minimálního měsíčního vyměřovacího základu na 13 305,5 koruny (26 611 * 0,5). Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění tak v roce 2015 činí 1797 korun. Oproti předchozímu roku se zvyšuje o 45 korun. 

Proveďte změnu bankovního příkazu včas

Všechny OSVČ, které v roce 2014 platily minimální zálohy na zdravotní pojištění, musí provést změnu bankovního příkazu, neboť již za leden je nutné zaplatit novou měsíční zálohu ve výši 1797 korun místo předchozích 1752 korun. Na změnu příkazu mají necelé tři týdny, protože záloha za měsíc leden musí být zaplacena do 8. dne následujícího měsíce. Jelikož 8. února připadá na neděli, nejzazším termínem je pondělí 9. února. Pokud tak OSVČ neučiní, za každý den prodlení jí u zdravotní pojišťovny naskakuje automaticky penále, které činí 0,05 procenta denně z dlužného pojistného. 

Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů

Ani v letošním roce není u zdravotního pojištění stanoven maximální vyměřovací základ, platí se tedy z celého příjmu. Nejpozději na konci měsíce dubna musí OSVČ podat své zdravotní pojišťovně "Přehled o příjmech a výdajích OSVČ" (Přehled), ve kterém uvede své příjmy a výdaje shodné s těmi z daňového přiznání. Do výdajů nesmí podnikatel zahrnout platby na zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění ani ztrátu z podnikání z předchozích let.

V Přehledu dále podnikatel uvede, kolik během roku zaplatil na zálohách na zdravotní pojištění (přesný údaj většinou pojišťovny posílají dopisem), a dopočítá doplatek nebo přeplatek a novou výši zálohy. Pokud má OSVČ vyřízen odklad daňového přiznání, podá tento Přehled do konce měsíce června.

Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně Přehled. Proto v případě, že OSVČ posílala v roce 2014 minimální zálohy (1752 korun), ale její příjmy dosáhly takové částky, že jí zálohy pro rok 2015 odvozené z hrubého zisku vyjdou na vyšší částku, musí do doby, než podá tento Přehled, navýšit minimální zálohy na 1797 korun a od jeho podání pak změnit zálohu na částku, která odpovídá nově vypočtené záloze z Přehledu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.