Helena Kohoutová (41)

Vystudovala střední ekonomickou školu v Praze. V roce 1993 odjela do Kanady, kde rok pracovala na Českém konzulátu a stála za vznikem projektu výměny pěveckých sborů mezi Kanadou a Českou republikou.

Agenturu Helas, která pořádá řadu inspirativních setkání podnikatelů a manažerů, založila v roce 1997, od roku 1999 pořádá setkání dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club, na který v roce 2008 navazuje soutěží Ocenění Českých Podnikatelek.

Několik let produkuje a organizuje projekty: Exportní cena DHL UniCredit a Štiky českého byznysu.

Ráda čte – historické i naučné knihy –, sportuje, cestuje, medituje a miluje hudbu. Věnovala se opernímu zpěvu a hrála na několik hudebních nástrojů. Žije s partnerem, který je Angličan. 

Podnikání nebylo jejím životním snem, ani k němu nedospěla okolnostmi nebo životní situací. Je to její integrální součást, označuje jej za svoji přirozenost, o čemž vypovídá i příznačné pojmenování její agentury – prostě Helas. Řeč je o Heleně Kohoutové, která stojí za vznikem několika podnikatelských klubů, v nichž hledá inspiraci řada významných českých podnikatelských špiček.

V roli pořadatele a zakladatele vystupuje Agentura Helas i u projektů podporujících české podnikatele, jako jsou Ocenění Českých Podnikatelek, Štiky českého byznysu, ale i Exportní cena.  

Prozření v zemi javorového listu

V roce 1993 se Helena Kohoutová na čas přestěhovala do multikulturní Kanady. Pobyt v zemi javorového listu ji dodal inspiraci a vnitřní uvědomění si toho, že pokud o něco usiluje, dovede svůj projekt do zdárného konce. Jako externí manažerce českého pěveckého sboru se jí z Kanady povedlo vyjednat koncertní turné tohoto sboru v Kanadě a odstartovat projekt výměny sborů mezi Kanadou a Českou republikou.

"Vůbec to není o tom, jestli máte finanční zdroje, vzdělání, známosti nebo jazykové dovednosti. Když jsem přijela do Kanady, téměř jsem nemluvila anglicky a nikoho jsem neznala. Odjížděla jsem po úspěšně završeném koncertním turné, kdy náš sbor byl slyšet v rozhlase i televizi. Vědomí toho, že dokážu věci zorganizovat, mi pomohlo po návratu do Česka při rozhodování o mém budoucím nasměrování."

Jak sama říká: "Nelze sedět na více židlích. I když se vám na všech sedí pohodlně, musíte se rozhodnout pouze pro jednu." Opustila pěveckou kariéru, a protože za svoji nespornou dovednost považuje schopnost dát lidi dohromady a stmelit je, zakládá v roce 1997 Agenturu Helas a spolu s ní i společenský klub Helas New Encounters Club. Ten do dnešní doby v pravidelných setkáních sdružuje významné zástupce českých a zahraničních korporací, ekonomy a majitele podniků z celé ČR.

Od snu k realitě

Na setkáních společenského klubu byla ovšem jako žena spíše výjimkou. "Říkala jsem si, že není možné, abych v Česku byla jedinou aktivní ženou. V návaznosti na to se mi jedné podzimní noci roku 1998 zdál sen o tom, že tyto aktivní ženy sdružuji. Uplynulo pět měsíců a pořádala jsem první setkání dámského klubu s názvem Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club."

Na činnost dámského klubu posléze v roce 2008 logicky navázala soutěží Ocenění Českých Podnikatelek (OCP). Po úspěších z prvních ročníků soutěže OCP se na Helenu Kohoutovou obrátily i další dvě instituce. Dnes tak pořádá i soutěž českých exportérů – Exportní cena DHL UniCredit – a ekonomický žebříček nejlépe rostoucích českých podniků – Štiky českého byznysu.

Bludný kruh, či přímka?

Přímá cesta bez zjevných překážek, zaškobrtnutí a slepých uliček, tak se mi jevil podnikatelský život Heleny Kohoutové. Motto dámského klubu ovšem zní: "Nežijme život v kruhu, snažme se z něj udělat přímku." Zajímá mě tedy, jestli se i ona někdy točila v kruhu a měla tendenci všeho snažení zanechat.

"Kdo se nikdy netočil v kruhu, nemohl by mluvit o přímkách. Neměl by zkušenosti a nebyl by důvěryhodný, autentický. Myslím si, že každý majitel firmy je svým nejlepším pomocníkem a zároveň škoditelem. Je třeba se stále učit a nezastavit se na půli cesty. Pocity všeho nechat samozřejmě byly, ale vždy zvítězila moje vize. Není to už jen o mně samotné, mám za sebou celý tým podnikatelů a partnerů, jejichž posláním je měnit podnikatelské podhoubí v Česku."

Helena Kohoutová se vyznačuje třemi „pé“. Je profesionálka, pořadatelka a zejména perfekcionistka. "Nesnáším diletantismus," tvrdí například. Být perfekcionista a zároveň řídit několik velkých projektů a pořádat řadu setkání nelze snadno skloubit. "Musíte být otevřená novým věcem a hledat cesty, jak si mnohé usnadnit a umět práci delegovat," říká.

Jako velkého pomocníka ve svém byznysu proto vnímá moderní technologie, které jí pomáhají si organizovat nejen čas, ale i utříbit myšlenky.

Chytré spojení

"V letošním roce jsem musela vymyslet některé velké věci. Každý měsíc jsem proto týden trávila v zahraničí, kde mám jisté zázemí a kde se mi dobře přemýšlí. Tím odloučením získám jistý nadhled nad tím, co se děje tady v Praze. Přestože zde fyzicky nejsem, nikdo z mých klientů moji nepřítomnost nezaznamená." 

Se svým týmem je ve spojení prostřednictvím videokonferencí a dalších on-line komunikátorů. Na éru USB disků a jiných datových nosičů dnes v agentuře jen vzpomínají, protože veškerá data ukládají do cloudu. "Na moderních technologiích mě fascinuje, že můžete odkudkoli dělat, co vás baví. V přímém spojení můžete být z Česka, Anglie, Kypru, prostě z celého světa. Jediným požadavkem je mít notebook nebo chytrý telefon a připojení k internetu. Příjemným bonusem je i to, že vás to nestojí ani korunu navíc."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.