10 tipů, jak zaujmout

1 . Ujasněte si, co chcete říci

Jasně a srozumitelně si vytyčte, co přesně chcete posluchačům sdělit. Hlavní linie se nesmí vytrácet pod spoustou informací.

2 . Vytvořte si seznam důležitých bodů

Promyslete si, o čem chcete hovořit, a zvolte správné pořadí témat. Seznam důležitých bodů si můžete zapsat a použít ho jako tahák.

3 . Vyprávějte příběhy, vtipy, nebojte se metafor a emocí

Lidé si mnohem snáze zapamatují příběhy a informace v nich skryté, suchá fakta a čísla většinou ihned pouštějí z hlavy. Příběhem či vtipem lze navíc vyvolat emoce, což pomůže navázat kontakt s publikem.

4 . Pokládejte řečnické otázky

Věříte, že naše firma uspěje? Dovedete si představit, že byste stáli v jejím čele? Podobné řečnické otázky donutí posluchače k přemýšlení. Už jen proto, že mohou mít obavu z toho, že by od nich mluvčí chtěl opravdu slyšet odpověď.

5 . Využívejte kontrasty

"Chcete do konce života prodávat slazenou vodu, nebo chcete změnit svět?" zaznělo při náboru lidí pro IT společnost. Kontrasty mohou hlavně během delšího proslovu pomoci udržet pozornost posluchačů.

6 . Berte v úvahu náladu publika

Všímejte si pohledů a výrazů lidí v publiku. Když zahlédnete náznak nesouhlasu, zjistěte více: "Pavle, vidíte v tomhle řešení zádrhel?" nebo "Souhlasíte s našimi zjištěními?" Snažte se přizpůsobit náladě v publiku. Nemluvíte náhodou moc rychle a nejasně? Pokud máte pochybnosti, zpomalte a vše vysvětlete.

7 . Měňte tón i sílu hlasu

Pomocí odmlk lze zdůraznit konkrétní slova nebo čísla. Klíčovou zprávu je třeba sdělit nahlas a důrazně. Aby řečník monotónním projevem posluchače neukolébal, měl by také občas zvolnit tempo řeči, mluvit tišeji. A po chvilce opět hlas zesílit.

8 . Nemračte se

Dívejte se před sebe a snažte se navázat oční kontakt s publikem. Rozhodně je dobré, pokud se budete usmívat. Úsměv naznačuje, že jste uvolnění, sebevědomí a přívětiví.

9 . Otevřete dlaň, nebo zatněte pěst

Nejúčinnějším gestem je pokynutí otevřenou dlaní. Řečník budí dojem ostříleného profesionála, který říká: "Tuhle možnost můžeme hned vyloučit" nebo "Odložíme tento problém na pozdější dobu". Silnější variantou tohoto gesta je zatnutá pěst, kterou při projevech využívá americký prezident Barack Obama.

10 . Ukažte číslo na prstech

"Znepokojují mě dvě věci," zazní z pódia a řečník ukáže "véčko" ze dvou prstů. Čísla od jedné do pěti je dobré doprovodit gestem. Nejen číslo, ale i velikost je dobré ukázat. Když zisk klesl z 20 na 10 procent, může řečník zamávat rukou seshora dolů.

(hev)

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se