V Česku je tisícovka firem, kterým je lépe se vyhnout. Seznam takzvaných nespolehlivých plátců není přitom podle finanční správy konečný a mohl by se rozrůst až na tři tisíce subjektů. Nejvíce rizikových subjektů má sídlo v Praze (32,63 %), v Brně (24,18 %) a v Hradci Králové (7,65 %). Mnoho z nich sídlí dokonce na stejných adresách, nejčastěji na Náměstí Svobody 93/22 v Brně.

Sídlo v Brně má téměř čtvrtina všech nespolehlivých plátců DPH. Kromě náměstí Svobody je oblíbená také Botanická 606/24. Největší počet nespolehlivých plátců však sídlí v Praze, celkem více než 300. A i zde se lze setkat se stejným jevem – nápadně mnoho firem sídlí na stejné adrese. Konkrétně se jedná o adresy Jaurisova 514/4 a Holečkova 789/49, kde má své sídlo vždy po 9 nespolehlivých plátcích DPH a ulici Osadní 869/32, kde sídlí dohromady 7 takovýchto firem.

Celkem 8 procent subjektů má sídlo v Hradci Králové, z toho 17 na jedné adrese (Akademika Heyrovského 1178). Více než 5 procent nespolehlivých plátců pochází z Trutnova a přes 4 procenta mají sídlo v Náchodě.

Nedůvěřujte, prověřujte

"U spousty společností lze riziko předvídat ještě dříve, než se dostanou do evidence nespolehlivých plátců. Více než polovina subjektů se statutem nespolehlivého plátce totiž zároveň nezveřejňuje své závěrky, čtvrtina pak nezveřejnila svůj účet v registru plátců DPH," uvádí Jan Cikler, projektový manažer společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Kdo je "nespolehlivý"?

Na seznam nespolehlivých plátců DPH míří subjekty, které finanční správa označí jako problematické plátce DPH. Jedná se o takové firmy a podnikatele, kteří mají alespoň tříměsíční neřešený dluh na DPH, špatně komunikují s kontrolory nebo mají sídlo na hromadné adrese, která je vzdálena faktickému provozu.

86 subjektů z registru má na sebe uvalenu exekuci, 79 jich prochází či v minulosti prošlo insolvenčním řízením. U 20 nespolehlivých plátců byly zjištěny aktuální dluhy vůči zdravotním pojišťovnám a u dalších 60 firem z evidence má vlastník a statutární zástupce v jedné osobě adresu na městském úřadě.

Neznalost neomlouvá a může se i prodražit. Podnikatelům totiž ze zákona vyplývá povinnost zajímat se o finanční zdraví svých obchodních partnerů. "Zákon doslova stanoví, že podnikatel ručí za daň neodvedenou dodavatelem v případě, že v okamžiku uskutečnění plnění věděl nebo vědět měl a mohl, že daň nebude zaplacena. Rozumný podnikatel proto informace o svých dodavatelích i odběratelích eviduje průběžně, aby se ochránil před finančními obtížemi," dodává Cikler.

Varovné signály

Každý pátý subjekt s označením nespolehlivý plátce působí v oblasti zprostředkování velkoobchodu nebo jako velkoobchod v zastoupení, má jediného vlastníka a adresu sídla, o níž se dělí s dalšími podobnými subjekty. 

Téměř desetina subjektů ze seznamu se věnuje pronájmu a správě vlastních nebo pronajatých nemovitostí, stejná část potom ostatní profesní, vědecké a technické činnosti.

Z hlediska stáří společností se mezi nespolehlivými plátci objevují převážně mladší subjekty – více než polovina z nich vznikla od začátku roku 2010. Naopak pouze čtvrtina těchto subjektů působí na trhu déle než 10 let.

Tři pětiny nespolehlivých plátců jsou společnosti s ručením omezeným, pouze v necelých tří procentech případů se jedná o akciové společnosti. OSVČ zaujímají 13 procentní podíl.

Majorita těchto subjektů má pouze jednoho vlastníka a jednoho statutárního zástupce, přičemž z toho v 70 procentech případů jde o jednu a tutéž osobu. U více než dvou pětin rizikových subjektů došlo od 1. 1. 2014 minimálně k jedné změně vlastníka. Jen 152 subjektů z evidence nikdy vlastníka neměnilo.

Co dělat, když je partner na black listu

Pokud na webu daňové správy zjistíte, že některý z vašich partnerů je na listině nespolehlivých plátců, máte relevantní důvod s ním rozvázat smlouvu. Pokud z nějakého důvodu smlouvu rozvázat nemůžete či nechcete, plaťte za jeho zboží a služby cenu bez DPH a částku DPH odvádějte přímo na účet finančního úřadu. Tento postup je sice administrativně náročnější, ale vyvarujete se riziku toho, že budete dlužné DPH za nespolehlivého partnera odvádět opět vy, jak po vás vyžaduje legislativa.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se