Kolik lidé odpracovali přesčasových hodin (měsíční průměr)

Podnikatelská sféra

2007    5,1 
2008    4,4 
2009    3,4

Nepodnikatelská sféra

2007    1,8
2008    1,8
2009    1,8


Přesčasová práce v soukromých firmách loni poklesla meziročně o 23 procent, zaměstnanec v podnikatelské sféře tak za měsíc odpracoval přesčas v průměru 3,4 hodiny. Snížila se ovšem také doba nemoci. Lidé v soukromých firmách marodili v průměru o 24 procent méně. V nepodnikatelské sféře se doba, po kterou lidé byli nemocní, snížila o 22 procent. Vyplývá to z údajů Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) provozovaného ministerstvem práce a sociálních věcí.

Průměrně lidé v podnikatelské sféře podle ISPV loni odpracovali měsíčně 145,9 hodiny. V roce 2008 byla průměrná měsíční odpracovaná doba 147,1 hodiny, z toho 4,4 přesčasové.

V nepodnikatelské sféře byla v roce 2009 průměrná měsíční pracovní doba 146,1 hodiny, z toho 1,8 hodiny přesčasů. V roce 2008 byl poměr 145,9 a 1,8 hodiny.

Zastupitelé zaměstnaneckých svazů přičítají pokles přesčasové práce menšímu množství zakázek a omezování výroby. "Firmy se naopak potýkaly s problémem udržet zaměstnanost, naplnit fond pracovní doby zaměstnanců. Často přecházely do režimu tzv. částečné nezaměstnanosti a využívaly i projektu 'Vzdělávejte se', který jim umožnil nejenom vzdělávání zaměstnanců, ale i pokrytí 'mzdových' nákladů zaměstnanců, pro které neměly dostatek práce," uvedl Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Ani v letošním roce přitom SP ČR neočekává přílišný nárůst přesčasové práce. Půjde proto spíše o výjimky, kdy firmy obdrží nárazové zakázky. "Výhled přesčasů je závislý na dynamice případného oživení a obnově zakázek. Zatím je patrný mírný nárůst těchto zakázek, není však jisté, jak se bude situace vyvíjet dále zejména ve druhém pololetí," poznamenal Mostýn.

Absolutními rekordmany, pokud jde o počet odpracovaných přesčasových hodin, byli lidé působící ve státních, krajských či městských zdravotnických službách. Například řidiči sanitních vozů měsíčně odpracovali v průměru 22,3 přesčasových hodin, lékaři potom 17,1 hodiny. Sestry na jednotkách intenzivní péče měsíčně odpracovali navíc 12,1 hodiny. O moc lépe ovšem na tom nebyli lékaři ani v soukromých zařízeních, kde měsíčně odpracovali navíc 13,1 hodiny.

Těžkou situaci ovšem měli i lidé pracující ve veřejné hromadné dopravě. Řidiči trolejbusů a tramvají v nepodnikatelské sféře měsíčně odpracovali 16,7 přesčasových hodin měsíčně, vlakvedoucí či průvodčí vlaků 10,5.

ISPV obsahuje pravidelná statistická šetření ministerstva práce a sociálních věcí, která vychází z výdělků jednotlivců a zahrnují více než polovinu všech zaměstnanců v ČR. Šetření sledují průměrné hodinové výdělky, hrubé měsíční mzdy a pracovní dobu.