Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli pandemii nemoci covid-19. Uvedl to ve čtvrtek deník Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstva vnitra a zdravotnictví, která žádosti o odškodné dostala, peníze zatím vyplácet nechtějí. Podle deníku počkají na výsledky soudů s podnikateli. Soudy již několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. V posledních týdnech například Nejvyšší správní soud (NSS) postupně označil za nezákonné uzavření restaurací, obchodů, skiareálů nebo koupališť.

Podnikatelé se s žádostmi o odškodnění obracejí na ministerstva vnitra a zdravotnictví. „Ministerstvo eviduje 268 žádostí o náhradu škody. Celkový finanční objem je 4,33 miliardy korun,“ řekl MfD mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. Vnitro dostalo podle deníku žádosti o odškodnění dohromady za více než osm miliard korun. Ministerstvo financí žádosti o odškodnění nezaznamenalo. „Co se týče žádostí o náhradu škod podle pandemického zákona, kde je ministerstvo financí k jejich vyřízení příslušné, neevidujeme žádnou podanou žádost,“ řekla deníku mluvčí úřadu Anna Vasko.

Ministerstva vnitra a zdravotnictví zatím sama dobrovolně odškodnění vyplácet nehodlají a počkají na výsledky soudních sporů, píše MfD. Ministerstvo zdravotnictví v současné chvíli vede podle deníku jeden soudní spor, v němž podnikatel požaduje 16,4 milionu korun. Na vnitro podle MfD zamířilo už 11 žalob a jeden spor, a to o náhradu nákladů na pořízení testů na koronavirus, ministerstvo vyhrálo.

Soudy již od loňského jara, kdy v Česku začala epidemie covidu-19, několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. NSS například rozhodl, že v rozporu se zákonem bylo opatření, kvůli kterému zůstávaly na přelomu dubna a května zavřené restaurace, nebo opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah. Zrušit je ale nemohl, protože opatření platila jen týden a poté je nahradila nová.

Vláda pak však na konci května nečekaně rozhodla, že výrazně rozvolní protiepidemická opatření a otevře vnitřní prostory restaurací, bazény, wellness, diskotéky či kasina. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že rozvolnění kabinet schválil nikoli v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale právě kvůli rozsudku NSS. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně. V červnu pak ještě NSS oznámil, že mimo jiné i dubnová regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení byla nezákonná.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, které mají více než 15. tisíc členů – na konci května sdělily, že vláda by měla podnikatelům škody nahradit. Kabinet podle nich zneužil při stanovování pravidel boje proti pandemii svoje mocenské postavení, když přijímal zákazy a omezení bez podkladů a potřebného zdůvodnění.