Řada podnikatelů, ať už již úspěšných nebo teprve začínajících, působí v zahraničí. Důvodem pro podobný krok nemusí být ale rozhodně jen jejich snaha o optimalizaci daňové zátěže. 

České firmy dnes zdaleka nepodnikají jen v rámci tuzemska, ale své zákazníky mají často po celém světě. Zejména mladí byznysmeni pak podnikají prostřednictvím internetu i v zahraničí, kde distribuují různé zboží, zprostředkovávají internetové služby, prodávají webové aplikace, software, licence a podobně. Tam ale reálně nemohou podnikat například prostřednictvím české právní formy "společnost s ručením omezeným", jelikož to je v zahraničí entita zcela neznámá a nepožívá důvěry tamní veřejnosti.

Čeští podnikatelé jsou proto nuceni používat jejich klientům známé právní formy. Jednoduše řečeno amerického nebo britského spotřebitele nijak nedonutíte, aby vám za vaše - byť kvalitní zboží či služby - poslal peníze na účet podniku "z bývalého Sovětského svazu". Některé specializované internetové služby navíc spolupracují pouze se společnostmi, které se řídí stejným či jim známým právním řádem jako ony samy. U některých velkých zahraničních korporací také spolupráci s firmami jako je tuzemské "s.r.o." velmi přísně regulují jejich oddělení řízení rizik, což často velice ztěžuje či rovnou znemožňuje obchod samotný. 

Chránit své soukromí

V důsledku nedávných novel právních předpisů došlo mimo jiné ke zrušení anonymních akcií a řada podnikatelů proto přikročila k anonymizaci svých akcií prostřednictvím zahraničních společností. Důvodem proč nebýt vidět však nemusí být nutně to, že by daná osoba potřebovala ukrýt své nějak pochybně nabyté prostředky. Podnikatele k tomu mohou naopak vést zcela legální a oprávněné pohnutky.

Pokud totiž podnikáte například v oboru zdravotnictví, pohledávek, nebo jen dobře vyděláváte, je anonymita možná jedinou zárukou vašeho soukromí a bohužel často i vaší osobní bezpečnosti. Z praxe známe řadu mediálně známých případů, kdy se úspěšný podnikatel stal terčem kriminálních živlů jen proto, že se o jeho úspěchu prostě ví. Došlo také k řadě případů, kdy se vymáhaný dlužník mstí, popřípadě vyhrožuje věřiteli, který oprávněně dluh vymáhá. 

Druhotným důvodem je také vstřícnost ze strany zahraničních úřadů a v řadě zemí také poněkud stabilnější právní prostředí. V Česku jsou zákony měněny, rušeny nebo schvalovány rovnou nové v podstatě nepřetržitě. K tomu se váže i vysoký stupeň byrokracie a značná administrativní zátěž společností.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.