Desetitisíce majitelů domů dostaly čas na pořízení štítků, které ukazují spotřebu energie. Od prvního ledna sice mají povinnost opatřit budovy určené k prodeji, pronájmu nebo větší renovaci průkazem energetické náročnosti, úředníci je však nebudou první tři měsíce roku 2013 pokutovat, pokud štítky mít nebudou.

Na včerejší tiskové konferenci to potvrdil Pavel Jirásek, vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu. „Co se týče prodejů a pronájmů, minimálně do prvního dubna bude ministerstvo a Státní energetický úřad vystupovat benevolentně. Nebudeme uplatňovat sankce v případě, že nebudou povinnosti plněny,“ řekl Jirásek. „Navrhli jsme odložit účinnost vyhlášky do 1. 4. 2013.“ Státní energetická inspekce, která plnění předpisů kontroluje, tak bude v mezidobí fungovat spíše jako poradní orgán.


Ministerstvo přistoupilo na tříměsíční přechodné období proto, aby majitelé nemovitostí získali více času si průkazy obstarat. Prováděcí vyhláška k novele zákona, která nové požadavky upřesňuje, totiž ještě nebyla schválena.

Průkazy, od kterých si stát slibuje nižší spotřebu energie, budou zpracovávat autorizovaní specialisté s oprávněním od ministerstva. V současné době jich je okolo 1200. Jejich seznam je na stránkách MPO.
Cena za vyhotovení průkazu pro rodinný dům s projektovou dokumentací, kde není potřeba dělat průzkum, se podle odborníků pohybuje mezi 3 a 6 tisíci korunami. Prodražuje se u větších a komplikovanějších budov a u domů, které nemají kompletní stavební dokumentaci.


Povinnost nechat si zpracovat průkaz energetické náročnosti se od ledna příštího roku vztahuje vedle nové výstavby také na prodej celých budov, případně na nový pronájem budov. Zajistit si štítek mají také ti, kteří se rozhodnou pro větší rekonstrukci. V případě prodeje jednotlivých bytů mají prodávající dočasně možnost předložit zájemci o byt namísto průkazu tři roční faktury za odběr energie – za teplo, plyn a elektřinu.

Průkazy se naopak netýkají obchodů s družstevními byty, protože zde se z právního hlediska nejedná o převod nemovitosti, ale o převod členských práv. Výjimky se vztahují na další nemovitosti jako chaty, chalupy či kostely.


V následujících letech budou štítky vyžadovány například i při pronájmu jednotlivých bytů. Pokud majitel nemovitosti průkaz mít nebude, hrozí mu pokuta až do výše 100 tisíc korun, v případě právnických osob až pět milionů. Průkazy energetické náročnosti mají podobně jako elektrospotřebiče podle stupnice A až G kupující či nájemce informovat o očekávané roční spotřebě energie v dané budově.