Ceny bytů v Praze a krajských městech v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 19 procent na 77 800 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší za posledních pět let. V prvním čtvrtletí byla nejdražší Praha (100 000 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (26 700 Kč/m2). Od konce roku 2015 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 86 procent.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Studie je cenná právě tím, že pracuje s reálnými kupními cenami. Nabídkové ceny bývají obvykle vyšší.

Meziročně zdražily byty nejvíce v Ostravě (téměř o třetinu), dále v Ústí nad Labem (o 27,1 procenta) a Hradci Králové (o 23,2 procenta). Ceny vzrostly nejméně ve Zlíně (o 9,3 procenta), Praze (o 13,5 procenta) a v Karlových Varech (o 13,8 procenta). Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, který své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

„V prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových a panelových domech prodalo 7164 bytů za 34,3 miliardy korun,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána. Počet se meziročně zvýšil o čtvrtinu, hodnota vzrostla téměř o polovinu. Na developerské projekty připadalo 45 procent prodaných bytů, bytům v panelových domech patřilo 30 procent, na cihlové domy připadala necelá čtvrtina.

Nejvíce vzrostly ceny v panelových domech, a to meziročně o pětinu na 61 600 Kč za metr čtvereční. Ceny bytů v developerských projektech stouply o 18,5 procenta na 89 100 korun za metr čtvereční, v cihlových domech se zvýšily o 17,6 procenta na 76 900 korun za metr čtvereční.

Související

Na celkovém objemu prodejů se v prvním čtvrtletí zhruba ze dvou třetin podílela Praha. Následovaly Brno (7,5 procenta), Plzeň (tři procenta), Olomouc (2,6 procenta) a Pardubice (2,3 procenta).

V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly ceny v ČR v průměru o 5,3 procenta. „Nejvíce zdražily byty v Českých Budějovicích, kde stoupla cena za metr čtvereční o 17,8 procenta na 55 700 korun za metr čtvereční. Ceny rostly významně také v Jihlavě (o 11 procent) a ve Zlíně (o 10,2 procenta),“ doplnil Hána. Byty mezičtvrtletně naopak zlevnily v Plzeňském a Pardubickém kraji, shodně o 0,4 procenta.

V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 13,5 procenta. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 1 (151 700 korun za metr čtvereční) před Prahou 2 (139 700 Kč). Nejlevnější byly Praha 9 (92 700 Kč) a Praha 4 (94 200 Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru