Franšízing zažívá v České republice rozmach. Počet společností, které ho využívají, vzrostl za minulý rok nejvíce v tuzemské historii. Ani tak ovšem v tomto ohledu nemůžeme konkurovat cizině, kde má franšízing dlouholetou tradici.

O tom, jakou roli přesně hraje franšízing například v Americe, hovořila Jana Rückerová z obchodního oddělení americké ambasády na konferenci Franchising Forum 2014. Koncept je tam podle ní velmi populární, a to díky nízkým rizikům, která přináší.

"Zhruba třetina malých a středních firem každým rokem krachuje. Počet franšízových firem, které zkrachují, je mnohem nižší. Tvoří zhruba pět procent," vysvětluje Rückerová. Výhodou je rovněž fakt, že franšízovým firmám se daří nejen v období růstu, ale dokáží si zachovat stabilitu i v dobách recese. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Populární gastronomie

"Franšízy tvoří v Americe asi jedenáct procent všech firem, což je mnohem více než u nás. Očividně je tedy v Česku ještě značný prostor k růstu," zamýšlí se Rückerová. Koncept je významný i z hlediska zaměstnanosti. Franšízové firmy totiž vytvářejí v Americe 11 milionů pracovních míst a pokračují v dynamickém růstu. Ten má být v tomto roce 2,6 procenta, to je o 1,8 procenta více než je růst nových míst v celé ekonomice. Za rok 2014 se tedy očekává, že franšízy vytvoří návazně dalších 220 tisíc pozic. Největší podíl na tom má mít obor služeb a obor gastronomie, trendem je hlavně rychlé občerstvení. 

"Americké franšízy rostou dynamičtěji a růst se zrychluje i oproti minulým létům. To vidíme i na počtu nárůstů poboček jednotlivých společností. V letošním roce rostou tempem 1,7 procenta, v minulém roce to bylo jen 1,4 procenta," popisuje Rückerová. Ještě výraznější nárůst je prý vidět u příjmů. Ty se mají zvednout o 4,7 procenta. Franšízy při tom vytvářejí 4,5 procent amerického HDP. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.