S konečnou platností lze říci, že se česká ekonomika vymanila z dozvuků hospodářské krize počínající v roce 2008 a loňský rok byl prvním rokem, kdy hospodářství startovalo z nových základů očištěných průchodem krizového údobí.  Takové jsou závěry poslední analýzy skóringového modelu Bisnode pro Českou republiku. 

"Statistiky Bisnode dokládají, že v roce 2014 byl celkový počet úpadků právnických osob na téměř třetinové hodnotě předchozího roku, čímž jsme se ocitli ve zcela nové situaci. Absolutní hodnota úpadků jasně dokládá nové nastavení ekonomického fungování – nový hospodářský cyklus," řekl analytik Bisnode Michal Řičař. 

Lze však nalézt mnoho dalších ukazatelů, které nasvědčují významné změně. Nezaměstnanost klesá k sedmi procentům a odhady ministerstva financí do budoucna jsou až k hranici šesti procent. Taktéž podíl nezaměstnaných na jedno pracovní místo dosáhl 6,9, což je nejlepší výsledek za posledních pět let.

Důvěra investorů v ekonomiku

"Z našich statistik také vyplývá, že v posledním období na trhu vzniká rekordní množství firem. V neposlední řadě, velmi silným indikátorem jsou akciové trhy, jakožto zrcadlo psychologie trhu, které lámou rekordy, naznačují tedy, že investoři jsou v dobré náladě a důvěřují stavu i vývoji ekonomiky," dodal Řičař.

"Další směřování českého hospodářství je do značné míry ovlivněno okolím. Zajímavá kombinace hospodářského růstu, prakticky nulové inflace a úrokových sazeb společně s velmi nízkou cenou ropy naznačuje, že v následujících letech se nejen naše hospodářství udrží v dobré kondici a vytvoří mnoho nových příležitostí jak pro firmy, tak zaměstnance. Největší nejistotou zůstává geopolitický vývoj, který může značně rozkolísat celý region, a také možný vznik bublin z kvantitativního uvolňovaní," dodal k vyhlídkám tuzemské ekonomiky Řičař. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se