Podle ministerstva pro místní rozvoj je současná kontrola veřejných zakázek nedostatečná. Ministerstvo proto podle něj neustoupí od myšlenky vytvoření nového Úřadu pro veřejné investování.

Návrh na zřízení úřadu je nyní v závěrečné fázi připomínkového řízení.

Nový úřad, který by kontroloval účelnost veřejných zakázek, chce ministerstvo pro místní rozvoj. Ministrův náměstek Jan Sixta ale v pondělí připustil, že většina ostatních ministerstev návrh kritizuje, převážně s poukazem na to, že by podle nich v době úsporných hospodářských opatření neměl vznikat nový státní úřad.

"My si i nadále myslíme, že takový úřad by byl prospěšný," řekl však Sixta. "Ekonomické přínosy některých opatření mohou vyvážit i ta negativa se vznikem nějakého nového článku státní administrativy," uvedl.

Nový úřad - oponentní centrum

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zadavatelé veřejných zakázek by před novým úřadem museli obhájit, zda je samotný záměr, kvůli kterému je zakázka vypsána, účelný. Vláda by pak dostala nezávislé stanovisko k zakázce, aby mohla lépe rozhodnout o jejím schválení či odmítnutí.

Sixta také podotkl, že už současné zákony předpokládají, že by se oponentní posudky na některé veřejné zakázky dělaly. "V platné legislativě je ustanovení, že ministerstvo pro místní rozvoj bude dělat oponentní posudky pro významné zakázky a bude je předkládat vládě pro její jednání," řekl. Podle něj by ale bylo vhodnější, aby jako oponent ostatním ministerstvům sloužil nezávislý úřad.

Roční náklady na provoz úřadu odhaduje MMR v předkládací zprávě kolem 306 milionů korun. Po odečtení nákladů na oblast veřejných zakázek, o níž se stará právě úřad místního rozvoje, to bude pro státní rozpočet znamenat vyšší výdaje asi o 29 milionů korun.

Tuzemský trh veřejných zakázek činil v roce 2011 asi 500 miliard korun, což byl meziroční pokles zhruba o 11 procent.