Novela zákona o pobytu cizinců, která vstupuje v platnost 24. června 2014, nově zavádí tzv. zaměstnanecké karty, jejichž duální forma v sobě zahrnuje povolení jak k zaměstnání, tak k pobytu a je určena pro cizince (občany mimo EU) mající pracovní smlouvu uzavřenou přímo s českou společností.

Kromě pracovního povolení tak zaměstnanecké karty nahradí i vízum k pobytu nad 90 dnů (dlouhodobé) za účelem zaměstnání. Bude nová metodika jednodušší a bude vyhovovat zaměstnavatelům i samotným cizincům? 

Se zavedením zaměstnaneckých karet úřady slibují zejména zjednodušení procesu jejich vyřizování ve srovnání se stávající legislativou, podle níž je nutné o pracovní povolení žádat samostatně předem u příslušného úřadu práce a teprve poté žádat o udělení povolení k pobytu, které následně vydává Ministerstvo vnitra. Řízení o vydání zaměstnanecké karty bude nově vedeno pouze jedním orgánem, a to právě Ministerstvem vnitra.

Nicméně cizinec i v případě zaměstnanecké karty bude muset stejně, jako je tomu doposud, o její vydání požádat na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí. Pouze v případech, kdy se cizinec již zdržuje v ČR na základě dlouhodobého víza nad 90 dní nebo na základě povolení k dlouhodobému pobytu, může o vydání zaměstnanecké karty požádat v ČR, a to přímo na Ministerstvu vnitra. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.