Podle českého práva se musejí do obchodního rejstříku zapsat hlavně právnické osoby, zejména obchodní společnosti (veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti) a družstva, jež tvoří většinu zapsaných subjektů. "Fyzické osoby musejí být v obchodním rejstříku zapsány jen výjimečně, například pokud mají jako podnikatelé ve dvou účetních obdobích po sobě výnosy alespoň 120 milionů korun," říká Jaroslav Míkovec, právník z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku, a neunikne vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pro zápis je potřeba, aby daný subjekt podal návrh příslušnému krajskému soudu. Od začátku letošního roku navíc zákon dovoluje možnost zapisování prostřednictvím notářů, ovšem ta stále existuje jen na papíře a reálně ji zatím nelze využít.

"Návrh se podává na takzvaném inteligentním formuláři, dostupném na webových stránkách www.justice.cz, v němž lze relativně jednoduchým a srozumitelným způsobem vyplnit potřebné údaje. Samotný návrh pak lze podat buď v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, nebo v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem, případně může být také zaslán prostřednictvím datové schránky," vysvětluje postup Pavel Randl, partner advokátní kanceláře Randl Partners. K návrhu se pak musejí připojit ještě zákonem stanovené přílohy, zaplatit soudní poplatek a následně by měl soud rozhodnout do pěti pracovních dnů o zápisu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.