Platební morálka firem má našlápnuto ke zlepšení. V plném legislativním běhu je totiž novela obchodního zákona, která v podstatě čeká na "ano" Senátu a prezidenta. Pokud je dostane, pak již v průběhu letošního roku budete muset splácet své faktury do 30 dní.

Zákon doslova stanovuje, že: "Cenu za dodávku zboží nebo poskytnutí služeb nebo závazku dodat zboží nebo poskytnout službu za úplatu dlužníkovi je dlužník povinen zaplatit do 30 dnů ode dne, kdy mu byla doručena faktura nebo jiná výzva podobné povahy, i bez výzvy k plnění.“

V určitých případech však může být 30denní lhůta překročena.

stíháme EU

V rámci boje proti opožděným platbám již v roce 2011 Evropská unie přijala směrnici, která stanovuje jednotné maximální lhůty pro platby a zavádí sankce za jejich překročení.
Členské státy měly povinnost implementovat směrnici do 16. března 2013. Česká republika má ale v tomto směru podobně jako další země EU zpoždění.

Zákon by mohl začít platit ještě do poloviny roku 2013. V návrhu zákona je totiž uvedeno, že nabude účinnosti prvním dnem prvního kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.