Pomsta méně úspěšné konkurence nebo bývalého zaměstnance jsou časté motivy podání neoprávněného insolvenčního návrhu na firmu, která se v současném legislativním prostředí může jen bezzubě bránit. Dopady pro napadenou firmu mohou být velmi citelné a někdy až téměř likvidační. Rozhodně se proto neobejde bez kvalitního (tedy i drahého) právního zastoupení. Až do skončení řízení je označována za dlužníka, což ji významně poškozuje v obchodních aktivitách. Navíc velmi často čelí opakovaným útokům insolvenční mafie, která postupuje podle shodného scénáře. 

Mezi opakujícími prvky postupu najdeme:

  • osobou organizátora je vzájemně propojená skupina několika neznámých firem bez historie a dohledatelné faktické činnosti, které jsou zastoupeny takzvanými bílými koňmi (bezdomovci či lidmi s bydlištěm na úřadě, cizinci z exotických zemí, mladými lidmi s více firmami bez jakýchkoliv podnikatelských zkušeností, kteří většinou o svém angažmá ve firmě vůbec neví, protože tak bylo učiněno bez jejich vědomí na základě odcizených dokladů a další případy),

  • oběť a údajný "dlužník" v jedné osobě je většinou úspěšnou, v daném oboru renomovanou společností s velkými obraty, rozsáhlými realizacemi a častou účastí na veřejných zakázkách,

  • zcela smyšlený insolvenční návrh s reálně ničím nepodloženou pohledávkou (svědčí o neexistujícím obchodní m vztahu, padělaných směnkách, smlouvách o půjčce, falešných či odcizených dokladech totožnosti a další),

  • z právního pohledu relativně kvalitně zpracované insolvenční dokumenty vzbuzující na první pohled věrohodnost a oprávněnost nároku,

  • maximální prodlužování celého řízení až do definitivního soudního odmítnutí insolvenčního návrhu (zaslání místně nepříslušnému soudu, opakované podávání opravných prostředků).

Motivy šikanózních návrhů

Z hlediska zákona se nejedná o nic jiného než o sofistikovanou organizovanou kriminalitu, jež může v zásadě mít tři nabízející se motivy:

1.     pokus o nepřátelské převzetí podniku,

2.     vydírání s cílem vyplacení výpalného za zpětvzetí insolvenčního návrhu,

3.     zásadní znepříjemnění a omezení podnikání v rámci konkurenčního boje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.