Lidé s vysokými příjmy hledají cesty, jak se vyhnout dalším fiskálním požadavkům státu. Vláda jim totiž chce uložit sedmiprocentní přirážku k dani z příjmů u výdělků nad 100 tisíc měsíčně a zrušit stropy zdravotního pojištění. Pražský daňový poradce Roman Pecháček týdeníku Ekonom řekl, že jeho klienti mají o rady tohoto druhu zájem už od léta, od chvíle, kdy se o vládních plánech svět byznysu dozvěděl.

Změny v zákonech jsou navíc schváleny v podobě, které některé úhybné manévry usnadňují, zejména různé manipulace s výší základu daně. "Je těžké mluvit o nějakém účelovém obcházení zákona, když účel není z novely příliš jasný," říká Ivan Fučík ze společnosti Fučík & partneři.

Podle daňových poradců oslovených týdeníkem Ekonom se lidé budou pokoušet vyššímu zdanění v praxi vyhnout. Jaké tedy mají možnosti?

1. Prémie s předstihem

Za nejjednodušší způsob, jak novou úpravu obejít, považuje Roman Pecháček možnost, že firmy svým zaměstnancům, na nichž jim záleží, vyplatí vysoké odměny dopředu. Ještě do konce letošního roku. "Právě to svým klientům radíme a myslím, že takových firem bude dost," podotýká Pecháček. Úplně jednoduché to ale také není - pomalu končí listopad a ne každá společnost bude mít hned teď po ruce potřebné peníze.

2. Tři roky čekat

Určitou variantou, ačkoli pro zaměstnance o poznání méně zajímavou, by naopak bylo odsunutí výplaty bonusů až do roku 2016, kdy by solidární zdanění už mělo skončit. Tříletý odklad je ale pro zaměstnance nepříjemný, a k tomu není jisté, zda pracovní poměr tak dlouho vydrží. Petr Frisch z Mazars navíc upozorňuje i na politické riziko. "Co když po příštích volbách daně stoupnou ještě více," varuje. Není to nic nepravděpodobného, vždyť podle plánů ČSSD by zdanění bohatých mělo jít ještě nahoru.

Například supermanažeři s měsíčním příjmem jeden milion korun by pak státu podle propočtu společnosti Fučík & partneři neodváděli na dani z příjmů a sociálním a zdravotním pojištění jako v příštím roce 28, ale 41 procent. Za vlády ČSSD by tedy ročně neodvedli o 1,3 milionu korun, ale o přibližně tři miliony korun více než nyní.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru