Generální finanční ředitelství letos nebo začátkem příštího roku nuceně změní tisícům firem oficiální pražské sídlo a vystěhuje je zpět do měst, ve kterých skutečně působí. Píšou to sobotní Lidové noviny (LN). V metropoli je podle deníku nyní vzhledem k vysokému počtu firem daňová kontrola méně pravděpodobná než v krajích, kde má sídlo oficiálně nahlášeno méně společností.

"Pokud má firma centrum ekonomického zájmu například v Plzni, protože tam má kancelář, účetní, má tam svůj byznys a jenom si nechala napsat IČO na některý office house v Praze, tak její adresu vrátíme," řekl LN šéf finančního ředitelství Martin Janeček.

Vystěhování firem, takzvanou delegaci, už roky umožňuje daňový zákon, Janeček se ho nyní chystá uplatnit co nejdřív, uvádí deník. Daňová správa navíc podle LN nabírá nové inspektory.

LN píšou, že Praha se stala "rájem podnikatelů", kteří chtějí pozornosti kontrolorů uniknout. V minulých letech prý do hlavního města hromadně přesouvali sídla, přestože jinak jejich centrály a výroba dál fungují jinde.

Společnosti se sídlem v Praze se totiž těší z výrazně nižšího počtu inspekcí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Třeba na Praze 2 je průměrná doba opakování kontroly 191 let. Oproti tomu například v Chomutově je to let pouze jedenáct.

V celé Praze Generální finanční ředitelství eviduje 43 000 firem s virtuální adresou, ty všechny sídlí dohromady na pouhých 280 adresách. Ve zbytku republiky daňová správa eviduje takové adresy "jen" u 10 000 firem, dodává list.