Růst světové ekonomiky sice zpomaluje, neexistují však žádné známky příchodu celosvětové hospodářské recese. Uvedli to v pondělí představitelé předních centrálních bank. Dodali, že neplánují žádnou společnou akci na podporu ekonomiky.

"Vůbec nepočítáme s recesí, ale počítáme se zpomalením (hospodářského růstu)," uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet na ekonomickém zasedání Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS). Ta bývá označována za "centrální banku centrálních bank".

Centrální banky mají podle Tricheta "munici k poskytování likvidity" komerčním bankám v potřebném rozsahu. Trichet rovněž vyzval politiky k rychlé a úplné realizaci dřívějších rozhodnutí, včetně červencové dohody o druhém záchranném balíku pro Řecko.

Obavy z řeckého bankrotu v pondělí přispěly k poklesu západoevropských akcií na nejnižší úroveň za více než dva roky. Náladu investorů nepodpořilo ani páteční jednání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny G7, které neposkytlo žádné jasné informace o tom, jak chtějí země podpořit skomírající ekonomický růst.

Zpomalení hospodářského růstu naznačují rovněž aktuální údaje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta oznámila, že souhrnný předstihový ukazatel pro všechny její členské země se v červenci snížil na 101,6 bodu z červnových 102,1 bodu. Zaznamenal tak již čtvrtý měsíční pokles za sebou.

"Indikátory pro Kanadu, Francii, Německo, Itálii, Británii, Brazílii, Čínu a Indii ukazují oproti minulému měsíci silněji na zpomalení ekonomické aktivity," uvedla ve své zprávě OECD.

Dodala, že na zpomalení ekonomické aktivity nyní jasněji ukazují rovněž indikátory pro Spojené státy a Rusko.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru