Ratingová agentura Fitch dnes zhoršila výhled ruského ratingu z pozitivního na stabilní. Svůj krok zdůvodnila zvýšenými politickými riziky, slabým hospodářským růstem a stoupající závislostí země na vysokých cenách ropy.

Agentura Fitch nadále předpokládá, že ruský premiér Vladimir Putin vyhraje březnové prezidentské volby. Politické riziko však podle ní zvyšují protesty opozice proti údajným podvodům při prosincových parlamentních volbách.

 

"Politická nejistota v Rusku stoupla a vyhlídky světové ekonomiky se zhoršily," uvedl šéf oddělení agentury Fitch pro státní ratingy Charles Seville.

Dodal, že pravděpodobnost zvýšení ruského ratingu ze současného stupně BBB klesla. Upozornil rovněž, že ruská vláda by mohla být kvůli populistickým tlakům méně nakloněna zpřísňování rozpočtové politiky.

"Za současných podmínek můžete těžko očekávat zlepšení ratingového výhledu. Všechny (ratingové) agentury poukazují na nedostatek strukturálních reforem a nyní tu máme rovněž politická rizika," uvedl jeden z moskevských analytiků společnosti Bank of America Merill Lynch.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru