Pražské letiště oznámilo za loňský rok jeden z nejhorších výsledků v regionu. Německá Lufthansa přitom na Ruzyni vykazuje velký růst. A není sama. I další dopravci si ukrajují větší podíl na úkor zeštíhlujících se Českých aerolinií.

Lufthansa loni na linkách z Prahy přepravila 700 tisíc cestujících, o 30 procent více než v roce 2010. Dalších 410 tisíc pasažérů pak přepravily sesterské aerolinie Austrian a Swiss.

Více než sto tisíc cestujících skupiny Lufthansa přitom v Praze pouze přesedalo na navazující let. Nárůst počtu pasažérů očekává německý dopravce i letos.

Ukazuje se tak, že s tím, jak České aerolinie omezily lety do Německa, se na jejich místo rychle dere právě Lufthansa. Na konci března mají ČSA přestat létat do Berlína. I to je další příležitost pro Lufthansu.

Frankfurt je v současnosti po Paříži a Moskvě nejpopulárnější destinací pro lety z Prahy. V zimní sezoně se pak mezi desítku nejvytíženějších linek dostává i spojení do Mnichova (v létě ho překonávají dovolenkové destinace).

Stále více Čechů využívá služeb Lufthansy na dálkové lety. Z Prahy se s přestupy v Německu, Švýcarsku či Rakousku nejčastěji létá do New Yorku, Miami a San Franciska. Rychlý nárůst ale zaznamenávají i lety do velkoměst v Asii.

Zrušené lety do Londýna zase ovládly British Airways.

České aerolinie se zatím dál soustřeďují na snižování nákladů. I letos probíhá další rušení linek a snižování frekvencí letů. Bojuje se ale také o personální náklady.

Piloti ČSA přistoupili na výkonové odměňování, které je běžné například u nízkonákladových aerolinek. Mzdy pilotů tak budou více závislé na odlétaných hodinách.

ctete patek
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru