Výsledky mezinárodního průzkumu Fit for flexi prokazují, že ženy s malými dětmi u zaměstnavatele neuspějí s požadavkem na flexibilní pracovní dobu. Podle šetření umí německý trh lépe reagovat na potřeby rodičů než ten náš. Například zajistit si hlídání dětí je v Česku také mnohem těžší než v Německu.

"Po prvním dítěti jsem sháněla práci rok a půl. A to mám vysokoškolské vzdělání a devět let praxe v oboru. Na pohovorech se ke mně sice chovali velice slušně, ale vlastně mi řekli, že flexibilní práce není možná," uvádí matka Stanislava Beyerová.

Matky pečující o malé děti pracují v Česku méně, než tomu bylo před narozením potomka, průměrný týdenní počet odpracovaných hodin u českých žen včetně přesčasů je však mnohonásobně vyšší než v Německu. Hlavní důvod českých žen k pokračování v práci i při péči o malé děti je nedostatek peněz, zatímco u německých je to jejich vlastní motivace.

Pomůže ministerstvo?

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pokračuje v projektu Audit rodina a zaměstnání, který má umožnit rodičům sladění pracovního a rodinného života, přispět k rovnému postavení mužů a žen a zařídit lepší uplatnění na trhu práce.

"Jedná se právě o zavádění flexibilních forem práce, udržení kontaktu se zaměstnankyněmi či zaměstnanci na mateřské a rodičovské dovolené kvůli usnadnění návratu do pracovního procesu," uvádí mluvčí Štěpánka Filipová.

Zároveň ale matky musí sladit pracovní dobu s otvírací dobou jeslí, školek a škol. Nabídka českých zaměstnavatelů ale neodpovídá těmto potřebám.

"Ministerstvo proto připravilo návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Dětské skupiny mohou zřídit například zaměstnavatelé, nestátní neziskové organizace, územní samosprávné celky. Skupiny jsou pro děti od šesti měsíců do zahájení povinné školní docházky," tvrdí mluvčí Filipová.

"Velkým problémem je i nedostatečná informovanost a z ní pramenící menší neochota měnit tradiční formy práce za flexibilní. Na problémy tak alternativní formy práce naráží na straně zaměstnavatelů i rodičů, kteří hledají práci," tvrdí ředitelka Gender Studies Helena Skálová.

Výzkum u zaměstnavatelů

Při projektu Společnost přátelská rodině probíhal výzkum, který se zabýval vztahy mezi zaměstnavatelskými subjekty. Prostřednictvím této studie oslovila společnost od dubna do srpna 2012 tisíc firem v České republice kromě Prahy. Výsledky šetření poukazují na nepoměr v přístupu k zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří mají malé děti. Firmy zdůvodňují nedostatek flexibilních míst jejich malým využitím.

Průběh průzkumu

Jazyková a vzdělávací agentura Channel Crossings spustila v září online dotazník pro osoby, které pečují o děti do deseti let.

Šetření navazovalo na mezinárodní projekt Fit for flexi. Celkem oslovili 901 žen (400 v Česku a 501 v Německu).

"Zaměstnavatelé si většinou myslí, že se jim částečný úvazek nevyplatí. A rodiče chtějí pracovat, ale mnohdy přesně neví, co flexibilní práce obnáší - jak o ni zaměstnavatele požádat a jak ve flexibilním režimu reálně fungovat a efektivně sladit výdělečnou činnost s rodinným životem," komentuje Skálová z Gender Studies.

„Některé názory mne nepříjemně zaskočily. Například mezi důvody, kterými respondenti zdůvodňovali, proč firma nenabízí rodině přátelské benefity, se poměrně často opakovalo, že ve firmě pracují jen muži, nebo že bezdětní zaměstnanci to považují za diskriminaci,“ popisuje Rut Kolínská, prezidentka Sítě mateřských center.