Určitým evergreenem se staly změny daňových předpisů, které patrně nikoho nepřekvapí. Dotknou se prakticky veškerých daňových předpisů – zákona o daních z příjmů, zákona o dani z přidané hodnoty, daňového řádu a dalších. Například u DPH bude pravděpodobně největší změnou "zavedení třetí sazby DPH ve výši 10 procent u potravin pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu a výživu malých dětí, dále u očkovacích látek a léků, tištěných knih, obrázkových knih pro děti a tištěných nebo ručně psaných hudebnin," líčí ve svém článku Martin Zatloukal ze společnosti Rödl & Partner.

Pro investory by také neměla zůstat bez povšimnutí změna zdaňování investičních fondů. Nově by se totiž část z nich měla danit 19procentní sazbou namísto jednotné pětiprocentní jako tomu bylo do teď.

Ulehčení živnostníkům

V souvislosti se začátkem nového roku by měli zpozornět i živnostníci, pro které parlament schválil novelu živnostenského zákona. Ta by měla přivést sérii menších změn, jenž by ve výsledku měly změnit administrativní zátěž českých podnikatelů.

Nejdůležitější z nich mají omezit úřední komplikace při podáních živnostenskému úřadu, nebo zvýšit ochranu osobních údajů uložených v živnostenském rejstříku. V případě žádosti o udělení živnostenského oprávnění musí nyní žadatel pokaždé předkládat potřebné doklady (výpis z rejstříku trestů, potvrzení o odborné způsobilosti, aj.), i když se údaje v nich obsažené nijak nezměnily.

"Od 1. ledna 2015 ohlašovatel živnosti a žadatel o koncesi nebudou povinni předkládat tyto doklady, pokud je již předložili při předchozím ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi. Postačí, že toto podání učinili u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, avšak samozřejmě za předpokladu, že se skutečnosti osvědčené v dokladech nezměnily," popisuje Zuzana Ostrolucká ze společnosti Tomíček Legal. Podle důvodové zprávy stojí tato zbytečná povinnost navíc přibližně 11 milionů korun ročně a především čas a práci podnikatelů i úředníků.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se