Daňové odpočty u investičního životního pojištění dostanou od ledna 2015 nová pravidla. Novela zákona o dani z příjmů chce znemožnit fungování tzv. "průtokových ížetpéček". Jedná se o situace, kdy někteří zaměstnavatelé využívají investiční životní pojištění ke zvýšení příjmů svých zaměstnanců, místo aby jim zvýšili plat. Pro firmy je to výhodnější, protože příspěvek až do výše 2500 korun měsíčně (30 tisíc korun ročně) je osvobozen od platby sociálního a zdravotního pojištění a je daňově uznatelný.

Lidé si přitom mohou nezdaněné peníze do tří dnů vyzvednout v pojišťovně, místo aby si spořili na důchod. Při uskutečnění takového mimořádného výběru zaplatí zaměstnanec pouze přibližně 3 procenta a daň ve výši 15 procent z rozdílu mezi vlastním vkladem a výběrem příspěvků zaměstnavatele.

Benefit v podobě příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění zaměstnance v Česku čerpá přes 370 tisíc lidí. Zaměstnavatelé na smlouvu průměrně přispívají 3 500 Kč ročně. Podle výpočtů Hospodářských novin přichází tak stát jen na odvodech na sociální a zdravotní pojištění až o 720 milionů korun ročně.

Benefit v podobě příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění zaměstnance bude moci být od Nového roku poskytován pouze v případě, že klientská smlouva s pojišťovnou neumožňuje průběžné výběry. Životní pojistky se tak uzamknou do 60 let věku pojištěného.

Třetina klientů, kterým na smlouvu přispívá zaměstnavatel, to vnímá jako výraznou překážku, nicméně: "Dva ze tří zaměstnanců, kterým nyní na smlouvu přispívá zaměstnavatel, by této výhody využívali, i kdyby se k penězům dostali až v důchodu," říká Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. 

Každý dvanáctý Čech si dle průzkumu PČS chce pojistku zachovat i po změně zákona o daních z příjmů, přestože bude muset při porušení podmínek smlouvy příspěvky zaměstnavatele zdanit stejně, jako by byly součástí jeho mzdy.

 

                                                                                            Zdroj: Pojišťovna České spořitelny

Nová pravidla

Změny se dotknou i daňového zvýhodnění člověka, který si životní pojistku platí. Po Novém roce si budou moci klienti odečíst své příspěvky (nikoli příspěvky zaměstnavatele) ze základu daně. Strop odpočtu je stále stanoven na 12 tisíc korun ročně. Do konce letošního roku si můžete platby za životní pojištění odečítat ze základu daně z příjmů v případě, že pojistné plnění bude podle smlouvy vyplaceno nejdřív v šedesáti letech a zároveň nejdřív po pěti letech od uzavření smlouvy. Od ledna ovšem přibude ona podmínka nemožnosti průběžných výběrů. Pokud bude pojistka klienta umožňovat průběžný výběr, nelze si uplatnit daňový odpočet ani získat nezdaněný příspěvek zaměstnavatele, ten by se u "neuzamčených pojistek" danil stejně jako mzda.

Daňový odpočet z vlastních vkladů až do výše 12 000 Kč ročně si při zúčtování daně uplatňuje dle PČS přibližně polovina pojištěných. Kdo bude chtít těchto výhod užívat i nadále, musí se do konce března 2015 se svojí pojišťovnou dohodnout na změně své pojistné smlouvy, která se uzamkne průběžným výběrům. 

Postihy

Pokud klient "uzamčenou" pojistnou smlouvu předčasně zruší nebo vypoví před dosažením šedesátých narozenin nebo před dovršením 5 let od trvání smlouvy, musí "dodanit" daňové odpočty za deset let zpětně, a to včetně příspěvku zaměstnavatele.

Klienti by se tak nejpozději v průběhu prvního čtvrtletí měli rozhodnout, zda chtějí na stáří spořit dál a v tom případě je pro ně výhodné změnit podmínky stávající pojistné smlouvy, která přejde do režimu neumožňujícího průběžné výběry, ale zároveň budou moci dále uplatňovat všechny daňové úlevy. Naopak ti klienti, kteří jsou si vědomi, že nastřádané prostředky budou potřebovat dříve než v šedesáti letech, měli by peníze vybrat do konce roku, ale smlouvu nechat běžet dál. V budoucnu ji mohou převést do nového systému a získat daňové výhody.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se