S blížícími termíny odevzdání daňového přiznání snad každého podnikatele napadne, zda by mohl trochu odlehčit své daňové zátěži. Uspořádat si poměry tak, aby byly splněny zákonné podmínky pro využití minimálních daňových a pojistných odvodů však nebývá úplně snadné. Snahu totiž firmám a živnostníkům komplikují neustálé daňové změny. Přinášíme proto ve spolupráci s daňovými poradci patnáct legálních daňových postupů, kterými můžete na daních ušetřit.
1) Čerpejte zaměstnanecké benefity
Jako jednatel i společník „eseróčka“ jste pro účely zákona o daních z příjmů zaměstnancem firmy, tudíž můžete využívat všech zaměstnaneckých výhod. Mohou vám být poskytovány cestovní náhrady, příspěvek na stravování, penzijní připojištění i soukromé životní pojištění do ročního limitu 30 000 korun osvobozeného od zdanění. Stejně tak daňově osvobozený příspěvek na rekreaci do 20 000 ročně. Lze využívat i sportovní a kulturní zařízení.
„Tyto benefity mají stejný daňový režim jako u běžného zaměstnance. Mnohé z nich jsou daňově účinné u společnosti a osvobozené od zdanění u jednatele, případně společníka. Podstatné je mít uzavřenou se společností smlouvu o výkonu funkce, kde budou všechny tyto nároky vyjmenovány,“ upozorňuje daňový poradce Miroslav Hnátek provozující internetovou stránku www.danovetipy. cz, který letos v lednu vydal publikaci Daňové tipy pro společnosti s ručením omezeným.
2) Tvořte opravné položky, je to snadné
Využijte možnosti zákona o rezervách a začněte vytvářet zákonné opravné položky k pohledávkám. Pomůžete si nejen ke snížení základu daně, ale i k budoucímu daňově účinnému odpisu pohledávky. Mezi zákonné opravné položky patří opravné položky k nepromlčeným pohledávkám, k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení a opravné položky k méně významným pohledávkám, jejichž jmenovitá hodnota nepřekročila 30 000 korun.
„Tyto,malé’ pohledávky, které jsou po splatnosti více než 12 měsíců, je možné uplatnit jako daňové náklady, aniž by je podnikatel vymáhal u soudu. Náklady spojené s vymáháním totiž často převýší výtěžek,“ říká Jana Skálová, partnerka poradenské společnosti TPA Horwath.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
„Ve finančních účtárnách firem se obvykle obávají tvořit zákonné opravné položky, přitom je to velmi snadné a výhodné,“ dodává Hnátek. Nejprve účetní podnikatele zaúčtuje takzvanou opravnou položku ve výši 100 % hodnoty pohledávky a následně pohledávku odepíše do nákladů. Podobný postup je možné uplatnit i u pohledávek vyšších hodnot, kde však pro úplný odpis musí uplynout více než 30 měsíců od splatnosti pohledávky.
3) Mějte paušál s příjmy nad dva miliony
Kvůli tomu, že stát neustále omezuje výhodnost výdajových paušálů, si řada podnikatelů není jistá, jak velké výdaje si mohou nyní uplatnit. Od letoška se uplatnění výdajů odvozuje od mezní hranice příjmů ve výši dvou milionů korun. Neznamená to ale, že podnikatelé s vyššími příjmy než dva miliony ročně nemohou výdajové paušály použít. Příjmy vyšší být mohou, ale poplatník uplatní výdaje jen ve výši odpovídající příslušnému procentu ze dvou milionů, tedy při 60procentním paušálu 1,2 milionu korun nebo při 80procentním paušálu 1,6 milionu korun.
Laici u paušálních výdajů také často opomíjejí slevu na dítě. „Tu si klient s paušálními výdaji sice normálně neuplatní, ale pokud příjmy rozdělí na spolupracující osobu, manžela nebo manželku, tak už slevu uplatnit může. Sleva se vztahuje i na studenta, třebaže si sám vydělává a podává svoje daňové přiznání, podmínkou je pouze, aby žil s rodičem ve společné domácnosti,“ radí daňová poradkyně Blanka Štarmanová.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.