Daňové změny pro rok 2015 jsou pro poplatníky veskrze příznivé. Nejvíce si polepší rodiče předškolních dětí a vícečetné rodiny. Pracující senioři mohou opět uplatnit slevu na dani. Dlouho očekávanou novinkou je druhá snížená sazba DPH ve výši 10 procent. Otázkou zůstává, zda ji pocítí i koncoví spotřebitelé nebo jen firmy zatíží větší administrativou. Z pohledu daňového poplatníka je jedinou negativní změnou zavedení stropů na paušální výdaje OSVČ.
Paušální stropy
Při srovnání všech velkých změn, které nás s Novým rokem čekají, by se dalo říct, že jedinou novinkou v neprospěch daňových poplatníků je vytyčení stropů pro paušální výdaje živnostníků. Omezení výdajových paušálů se dotkne především živnostníků a řemeslníků, kteří dosud využívali neomezené paušály 60 a 80 procent. Tyto paušály lze nově využít jen do příjmů dvou milionů korun. "OSVČ, které danily příjmy z pronájmu 30procentním paušálem, a profese jako lékař, advokát, daňový poradce, které spadají pod 40procentní paušál, už své stropy dříve měly," vysvětlila Blanka Štarmanová z TaxVision.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
Nový limit pro nejvyšší, 80procentní paušál nyní činí 1,6 milionu korun, pro 60procentní pak 1,2 milionu korun, stanovená nejvyšší hranice vždy odpovídá příslušnému procentu z příjmů ve výši dvou milionů korun. Paušál tak bude i nadále "výhodným" pro podnikatele s příjmem do dvou milionů korun.
Pokud poplatník dosáhne jakkoli vyšších příjmů než zmíněné dva miliony, bude moci uplatnit pouze onu maximální částku pro jednotlivé kategorie paušálních výdajů. "U vyšších příjmů bude použití paušálu diskutabilní. Podnikatelé v této skupině by se již nyní měli začít zamýšlet, zda pro ně nebude výhodnější uplatňovat reálné výdaje," zmínil Stanislav Jonáš, Accounting & Payroll Department Leader v poradenské skupině APOGEO.
Kategorie paušálních výdajů | 80 % | 60 % | 40 % | 30 % |
Maximální výše v Kč | 1,6 milionu | 1,2 milionu | 800 tisíc | 600 tisíc |
Změna se tak dotkne (vyjma svobodných povolání a OSVČ, které danily příjmy z pronájmu již v minulém roce) i ostatních podnikatelů, poplatníků s příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a řemeslníků a dále pak ostatních živnostníků s příjmy vyššími než dva miliony korun. Vláda tuto změnu odůvodňuje zamezením negativní optimalizace daně, protože dle jejího názoru dochází ke zneužívání výdajových paušálů.
České výdajové paušály jsou totiž jedny z největších na světě. Nejrozšířenější je 60procentní výdajový paušál, který prakticky znamená, že na každou korunu přijmu podnikatel vynaložil 60 haléřů nákladů a daňovým základem je tedy pouze 40 haléřů.
I nadále zůstává v platnosti omezení možnosti uplatnění slevy na manželku a daňového zvýhodnění na vyživované děti pro poplatníky, kteří uplatňují výdaje paušálem. Tito podnikatelé mohou nadále využívat pouze slevu na poplatníka.
Změny pro plátce DPH
Od 1. ledna se zavádí i druhá snížená sazba DPH ve výši 10 procent. "Této sazbě bude podléhat jen vybrané zboží, jako například léky, kojenecká výživa, potraviny pro malé děti, radiofarmaka, očkovací látky, léky, antikoncepční přípravky, tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti a hudebniny, kde reklama nepřesahuje 50 procent plochy, a další," vyjmenovala daňová poradkyně Jana Melicharová ze společnosti KODAP. Seznam zboží je přesně vymezen v nové příloze zákona o DPH s použitím nomenklatury celního sazebníku.
"Zavedením nové sazby DPH by tak mělo dojít ke zlevnění některých základních položek. Druhou stránkou bude ale nepochybně větší administrativní náročnost při zavedení této novinky," dodává Melicharová. Blanka Štarmanová se obává, že většiny spotřebitelů se zavedení nové sazby DPH vůbec nedotkne. "Teoreticky by mohlo vést ke snížení konečných cen, ale obchodníkům přibude administrativa a je pouze na nich, zda snížený odvod na DPH promítnou do snížení cen, nebo zvýší svůj zisk," zmínila Štarmanová.
"Třetí sazba DPH by se primárně měla dotknout rodin s malými dětmi, ale i široké skupiny obyvatel," namítla Jaroslava Hanková, tax manager v poradenské skupině APOGEO, a dodala: Očekává se, že zejména u léků, kde jsou ceny regulovány, může mít snížení sazby DPH okamžitý vliv na ceny. U ostatních produktů - knihy a nezbytně nutná dětská - výživa nemusí nutně snížení sazby DPH vést i ke snížení cen. U těchto produktů bude záležet na konkurenčním prostředí."
Nesmíme opomenout, že zavedení třetí sazby DPH se ale dotkne i jiných subjektů. Primárně tuto změnu pocítí prodejci vyjmenovaného zboží, kterým další sazba DPH přinese více administrativních povinností se zatříděním zboží a evidencí nejen dvou, ale nyní tří sazeb. Navíc budou muset od 1. ledna 2015 upravit ceny.
Z pohledu firem se novinky v DPH dotknou především poskytovatelů elektronických služeb, telekomunikačních a vysílacích služeb a služeb rozhlasového a televizního vysílání. U nich se nově stanoví místo plnění ve státě příjemce služby. Typickým příkladem může být prodejce digitálních klíčů na počítačové hry, který má zákazníky po celé Evropské unii. Jelikož se DPH zdaňuje v místě spotřeby, musel se tento prodejce registrovat ve všech zemích, do kterých digitální klíče prodává. Nové opatření toto zbytečně náročné papírování zjednodušuje.
"Prodejce už se nebude muset registrovat ve všech zemích, ale pouze v Česku. Firma finančnímu úřadu předá seznam všech prodejů do zahraničí včetně správných sazeb DPH. S jednotlivými finančními úřady v zahraničí už komunikuje český úřad," vysvětlila pro HN Veronika Jašová z KPMG.
Buďte v obraze ve světě podnikání. Zaregistrujte se na ProByznys.info a získejte nejen přehled o nejnovějších článcích na portále, ale také slevy a speciální nabídky na semináře, konference a webináře.
"Prakticky to znamená, že při poskytování uvedených služeb nepodnikatelům v EU mají povinnost odvádět DPH v režimu takzvaného jednotného správního místa (mini one stop shop) nebo se registrovat jako plátce DPH ve všech členských státech EU, do kterých je služba dodávána," přiblížila Štarmanová.
S přijetím třetí sazby DPH zároveň dochází ke zrušení již dříve přijatých zákonů, které měly zavést jednotnou sazbu DPH ve výši 17,5 procenta pro všechny položky, tedy jak pro zboží, tak pro služby.
"Kontrolní hlášení" pro DPH, tedy soupisy daňových dokladů k jednotlivým položkám daňového přiznání, vstoupí v platnost až od 1. ledna 2016. "Kontrolní hlášení bude třeba podávat výhradně elektronicky, a to každý měsíc i v případě čtvrtletních plátců DPH. Elektronická evidence tržeb by měla být uvedena do praxe také až během roku 2016," doplnila Štarmanová.
Novinky čekají i obchodníky s elektronikou, kovy či zemědělskými plodinami. Místo dodavatele bude DPH u vybraného zboží přiznávat a hradit odběratel. Toto opatření se bude vztahovat pouze na případy, kdy jsou oba obchodní partneři plátci DPH a faktura je na vyšší částku než 100 tisíc korun. Původně mělo opatření platit od Nového roku, ale nakonec došlo k časovému posunu. Firmy, které obchodují s výpočetní technikou, kovy nebo obilninami, dostanou tři měsíce navíc. "Rozšíření tohoto opatření posuneme z 1. ledna na 1. dubna, protože byznys by nedokázal tuto změnu v tak krátkém čase zapracovat," potvrdila HN Simona Hornochová, náměstkyně ministerstva financí zodpovědná za daně.
Pracující senioři
Od 1. ledna 2015 se v souvislosti se zdaněním starobních důchodů vrátí legislativa ke stavu, který platil do roku 2012. Pokud senior dosáhne dalšího zdanitelného příjmu mimo důchod vyššího než 840 tisíc korun za rok, zdanit bude muset i celý svůj starobní důchod. "Naopak loni zrušená a opět zavedená sleva na dani pro pracující důchodce, která u všech poplatníků činí 24 840 korun ročně, zůstává následující roky v platnosti," doplnila Štarmanová.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist