V síti nespolehlivých plátců DPH v lednu uvízlo dalších 443, polovinu přírůstku obstaraly malé firmy s tržbami do 10 milionů korun. Finanční správa registruje už kolem 4 000 subjektů, kteří neplní daňovou povinnost vůči státu. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

"Růst počtu nespolehlivých plátců nadále pokračuje. Z jednotlivých odvětví jsou za lednový nárůst odpovědné především příprava staveniště (18,75 %), opravy a údržba motorových vozidel (17,4 %) a  nespecializovaný velkoobchod (14,8  %). Naopak k velmi mírnému nárůstu došlo u oboru podpůrné činnosti pro zemědělství (6,7  %)," říká analytik Bisnode Milan Petrák.

Loni v listopadu přibylo v registru 713 společností. Prosincové hodnoty tento rekordní meziměsíční přírůstek od dob spuštění registru (v polovině roku 2013) nepřekonaly. V posledním měsíci v roce se na seznam zapsalo dalších 457 společností. Tempo růstu se tak sice zpomaluje, ale pokud se bude držet na průměru prosincových a lednových hodnot, můžeme předpokládat, že na konci letošního roku bude v registru dlužníků DPH zapsáno na 10 tisíc subjektů.

Za nárůstem stojí především fakt, že finanční úřady začaly loni institut nespolehlivého plátce hojně využívat. Dříve místo toho volily spíše deregistraci k DPH. Původním hlavním kritériem pro zařazení do registru byl kumulativní nedoplatek daně ve výši přesahující 10 milionů korun po dobu alespoň tří po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Předloni na podzim ale došlo k výraznému snížení hranice nedoplatku. Na seznamu se tak mohou objevit firmy, které na DPH dluží nad 500 tisíc korun.  Za nespolehlivou se považuje i společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, nebo firma podezřelá z účasti na podvodu. K dalšímu zpřísnění kritérií k zařazení do registru došlo začátkem loňského roku, kdy se Finanční správa zaměřila i na společnosti sídlící na virtuální adrese.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se