Současné finanční problémy na globálních finančních trzích řeší ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny zemí G7. V pátek tak začalo jednání, které se týká především úvěrové krize, která od loňského srpna vyvolává otřesy na finančních trzích a oslabuje ekonomiky.

   

Čtěte více

    

    

Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o ekonomické krizi v USA

 

Akutnost schůzky, která je pořádaná již tradičně před pololetním zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), je navíc podpořena i růstem inflace v důsledku nárůstu cen potravin a energie.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný zdroj z G7, má být text závěrečného komuniké v hodnocení americké ekonomiky o něco nepříznivější než zpráva z únorového jednání G7 v japonském Tokiu.

"Nebude však bít na poplach ani nepoužije slova recese," řekl zdroj agentuře Reuters. Experti z řad ekonomů všeobecně očekávají, že se americká ekonomika letos ocitne v recesi, někteří o ní už hovoří nyní, a mírnou recesi USA ve středu předpověděl v pololetní prognóze i MMF.

Rozvojové ekonomiky si vedou solidně

Podle zdroje agentury není nutné, aby komuniké bylo příliš pesimistické, protože ekonomická situace se v jednotlivých oblastech světa dost liší. Především rozvojové ekonomiky si totiž v současnosti vedou velmi dobře.

Komuniké má také čerpat ze zprávy Fóra finanční stability, která navrhla reformy pro posílení stability světových finančních trhů. Fórum složené z centrálních bankéřů, zástupců ministrů financí, burz a regulačních úřadů významných světových zemí vzniklo v reakci na asijskou finanční krizi na konci devadesátých let a pod vedením guvernéra italské centrální banky Maria Draghiho vypracovalo konkrétní návrhy na regulaci a monitorování finančních systémů a trhů.

A zase ta inflace...

Znepokojení nad rostoucí inflací a cenami potravin vyjádřil německý ministr Peer Steinbrück. Prudký nárůst cen potravin je podle něj závažnou politickou otázkou nejbližší budoucnosti a měla by se jí věnovat pozornost na víkendovém zasedání mezinárodních institucí.

Po schůzce se guvernéři a ministři setkají s desítkou šéfů světových soukromých bank. Diskutovat budou o možných způsobech řešení nynější krize a reformách finančního systému. Mezi pozvanými je například šéf Deutsche Bank Joseph Ackermann, Win Bischoff z americké Citigroup nebo Bob Diamond z britské bankovní skupiny Barclays.