Věž banky Goldman SachsAmerická společnost Goldman Sachs se za čtvrté čtvrtletí končící 28. listopadu propadla vůbec poprvé od svého vstupu na burzu v roce 1999 do ztráty, když prodělala 2,12 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard korun). Ve stejném období loňského roku byla přitom v zisku 3,22 miliardy dolarů.

Na výsledku se podepsal pokles hodnoty aktiv a poplatků v investičním bankovnictví. Společnost Goldman Sachs přitom v předchozích kvartálech prokazovala velkou odolnost vůči finanční krizi. Čím dál více se však ukazuje, že světová finanční krize  a z ní vyplývající nervozita na finančních trzích poškodily i nejlépe řízené finanční instituce.

Přečtěte si také

Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein a dalších šest členů managementu se letos vzdali bonusů poté, co finanční krize přinutila společnost transformovat se na bankovní holding a akceptovat 10 miliard dolarů od americké vlády. Goldman Sachs navíc minulý měsíc seškrtal počet pracovních míst o 10 procent. Akcie Goldman Sachs se letos propadly už o 69 procenta.

Goldman Sachs je mimo Morgan Stanley jedna ze dvou zbývajících investičních bank z Wall Street. V říjnu se obě banky dohodly s americkou centrální bankou, že se z výlučně investičních bank stanou bankovními holdingy a přejdou tak pod klasickou bankovní regulaci. To jim má usnadnit přístup k financování a pomoci vyhnout se osudu konkurenční Lehman Brothers, která v říjnu vyhlásila bankrot.