Co se děje a čeká:

- Česká národní banka zveřejnila národní měnový přehled, bankovní statistiku a statistiku měnového vývoje v ČR k 31. prosinci 2011

- vývoj nezaměstnanosti za prosinec loňského roku v zemích Evropské unie

- rozpočtový úřad Kongresu vydá výhled vývoje federálního rozpočtu a americké ekonomiky

- výsledky firem: Gazprom, UPS, Mattel, Amazon.com...

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:13
Vítejte do postsummitového dnu

Jan Strouhal, editor HN Byznys

Dobrý den, dnes bude zajímavé sledovat dozvuky pondělního summitu EU, kde se lídři dohodli na pár bodech, o tom až za chvíli.

Podívejme se nyní, co nás dnes čeká a nemine:

- Česká národní banka zveřejní národní měnový přehled, bankovní statistiku a statistiku měnového vývoje v ČR k 31. prosinci 2011

- vývoj nezaměstnanosti za prosinec loňského roku v zemích Evropské unie

- rozpočtový úřad Kongresu vydá výhled vývoje federálního rozpočtu a americké ekonomiky

- výsledky firem: Gazprom, UPS, Mattel, Amazon.com...

08:24
Na čem se evropští lídři dohodli? Zde jsou 3 nejdůležitější výstupy summitu EU

Dohoda ohledně rozpočtové stability, růstu hospodářství a podpory zaměstnanosti v Evropě a výzva k rychlému dokončení druhého záchranného balíku pro Řecko - to jsou tři hlavní body, které vzešly z pondělního summitu EU.

Jejich detailnější popis si můžete přečíst v článku ZDE

08:40
AP: Soukromí věřitelé Řecka utrpí větší ztrátu než 70 procent

Soukromí investoři, kteří jednají s Řeckem o seškrtání jeho dluhů, budou mít asi větší ztrátu než dosud předpokládaných 70 procent. Agentuře AP to v noci na dnešek řekl zdroj, který je přímo zapojen do vyjednávání s řeckými činiteli. Výraznější ztráta bude výsledkem delší splatnosti nových dluhopisů a také nižšího úroku, který bude s novými papíry spojen.

Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu Kč), z toho na soukromé věřitele připadá asi 200 miliard eur. Dosavadní jednání směřovala k tomu, že věřitelé dobrovolně odepíšou asi polovinu pohledávek, už minulý týden ale připustili, že budou ochotni přistoupit na ztrátu až 70 procent.

Zdroj AP o podrobnostech hovořil pod podmínkou zachování anonymity, neboť rozhovory mezi řeckými činiteli a věřiteli jsou důvěrné.

08:55
Komentář Julie Hrstkové: Starý summit, nová budoucnost?

Julie Hrstková, komentátorka HN

,,Nakonec to alespoň na první pohled vypadá na docela slušný výsledek od summitu, který na začátku nesliboval skoro nic: ke smlouvě o rozpočtové kázni se připojilo pětadvacet zemí (mimo Británie a České republiky), nový záchranný val bude fungovat o rok dřív."

CELÝ KOMENTÁŘ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

09:32
Banky potřebují více peněz od ECB

Evropské finanční domy se budou chtít od Evropské centrální banky (ECB) získat více peněz, než tomu bylo v posledním měsíci. Banky si v této době od ECB půjčily na nízkoúročených tříletých úvěrech dohromady 489 miliard eur.

Podle finančních domů jsou ale podmínky na trhu stále špatné a v další aukci ECB by tak mohly požadovat dvakrát až třikrát vyšší částku peněz. Aukce se bude konat 29. února.

,,Banky se v druhém kole už nebudou držet tak při zemi," řekl na ekonomickém fóru v Davosu v minulém týdnu šéf jedné z velkých bank, která je v eurozóně. ,,V prvním kole jsme měli udělat více," dodal.

09:54
Názor čtenáře

A nyní jeden příspěvěk od čtenáře, který nám v noci dorazil do redakce, a který se týká rozhodnutí českého premiéra Petra Nečas v Bruselu:

Ing. Jan Mazůrek

"Nečasovy tleskám a stojím 100% za ním. Raději budu za ignoranta v Bruselu se špetkou hrdosti, než si nechat kálet (pardon za ten výraz) na hlavu jako jiné státy v EU. Lídři EU vůbec nic nevyřešili, jen oddalují důležité a potřebné kroky. Rozpočtová odpovědnost je něco normálního a nemusí se schvalovat povinně a za těchto podmínek. Bez změn je toto vše k ničemu. Je potřeba oživit ekonomiku, ale to nepůjde pokud budou nadále platit byrokratická omezení, sankce, restrikce, nutná povolení a podobné ptákoviny ze strany Bruselu, protože právě toto dusí ekonomiku. Dokud se EU nevrátí k původnímu modelu "pouze" ekonomické spolupráce, sejdeme se za 10 let znova u stejného tématu. Merklová a Sarkozy měli jednat na začátku, ale místo toho vedli jen řeči a teď budou moralizovat? Pardon ale ne, štve mě, že každý, kdo řekne ne, či kritizuje Brusel je osočován za nepřítele a nedá se mu prostor pro konstruktivní kritiku. Nechci tu Bruselský diktát, pokud by nápady a plány z Bruselu něco vyřešili a měly racionální základy, tak nemám problém, ale jak bylo řečeno, je to jen ztráta času a vyhýbání se skutečným řešením"

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na
10:08
Pohled na trhy: Evropské burzy po summitu rostou

Evropské akciové trhy otevřely druhý den obchodování v tomto týdnu do plusu. Hlavní indexy tak nyní rostou do jednoho procenta. Na trhu je cítit naděje, že se Řecko přeci jen vyhne banktoru. Ten by mu hrozil, pokud by se nedohodl se soukromými věřiteli.

V závěsu evropských burz roste i pražský index PX. Ten nyní posiluje o více než 1,5 %, když největšími tahouny růstu jsou zatím a .

10:11
Česká stopa: Dluhy domácností v prosinci vzrostly na 1,118 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí na konci loňského roku vzrostly o 9,35 miliardy korun na 1,118 bilionu korun. Proti předloňskému prosinci domácnosti zvýšily své zadlužení o 60,6 miliardy korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v prosinci meziročně vzrostla o 46,6 miliardy korun na 951,8 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem byla však nižší o 10,67 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí vzrostly proti listopadu o 9,9 miliardy Kč na 1,057 bilionu korun. Meziročně se zvýšily o 72,6 miliardy korun.

10:15
FTD: Velikost mechanismu ESM by mohla činit až 1,5 bilionu eur

Velikost připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který bude nástupcem nynějšího záchranného fondu EFSF, by mohla být až 1,5 bilionu eur (zhruba 37,9 bilionu Kč), což je trojnásobek proti dosavadnímu plánu. Napsal to ekonomický list Financial Times Deutschland (FTD), podle něhož o tom jednalo několik vysoce postavených činitelů v Evropské unii a v zámoří.

Oficiální plány předpokládají, že stálý záchranný mechanismus eurozóny bude mít k dispozici asi 500 miliard eur. V posledních dnech se nicméně objevilo několik informací, podle nichž by ESM k dispozici mohl mít víc peněz.

10:30
Luboš Mokráš k českému "ne" rozpočtové unii

Luboš Mokráš, analytik České spořitelny

,,Bezprostřední dopady by měly být omezené, z dlouhodobějšího hlediska považuji za pravděpodobné, že se ČR k dohodě připojí dodatečně. Je to podobné jako u eurozóny, také zde ČR nijak netrpí tím, že do EMU zatím nevstoupila. Nemyslím si ani, že by toto rozhodnutí nějak zásadněji ovlivnilo postavení ČR v Evropě. Podobně jako v jiných případech, kdy jednotlivé členské státy nesouhlasí s nějakým vývojem v EU/EMU, jde o záležitost o které se bude vyjednávat tak dlouho, až bude dosaženo vzájemně přijatelné dohody. Nepřipojení se k rozpočtové smlouvě je epizoda ne dlouhé cestě, žádné osudové drama."


10:35
Karel Schwarzenberg: Postoj Nečase poškozuje ČR

Postoj ke smlouvě o fiskální unii, který zaujal premiér Petr Nečas (ODS) na pondělním summitu EU, poškozuje Českou republiku, řekl ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ministr, který dnes odlétá na čtyřdenní zahraniční cestu, chce situaci řešit po svém návratu. Ke vznikající smlouvě se ze zemí EU nepřipojily jen Velká Británie a ČR.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

11:00
Bez podepsání dohody žádné peníze

Země eurozóny nebudou mít přístup k penězům nového fondu stability ESM, dokud nepodepíšou pakt rozpočtové odpovědnosti. Znamená to, že EU tlačí na státníky, aby co nejrychleji pakt přijali.

11:10
Francouzská média české odmítnutí unijního paktu udivilo

Ve francouzských médiích zazněl údiv nad rozhodnutím Česka se nyní nepřipojit k paktu pro posílení rozpočtové disciplíny v Evropské unii. Komentáře v Británii, která se na pondělním summitu EU podle očekávání také ke smlouvě nepřidala, postoj Prahy spíše oceňují.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyhrála svou sázku, když dosáhla toho, že se většina partnerů zavázala k přijetí takzvaného "zlatého pravidla", které nutí země eurozóny k sestavování v podstatě vyrovnaných či přebytkových rozpočtů.

"Na poslední chvíli však včera večer český premiér nedodržel slovo a odmítl se připojit (k paktu)," napsal ekonomický deník Les Echos. "Proč to, co bylo přijatelné v prosinci, již není přijatelné dnes?" cituje francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho deník Les Echos.

List přitom ocenil, že Polsko přijalo kompromis, že nečlenové eurozóny budou zvány na její summity, ale ne na každý, jak Varšava chtěla. Paříž byla původně proti jakékoli podobné účasti.

11:53
Ivan Pilip: Nečas se obává ODS a prezidenta

Ivan Pilip, ekonom

,,Česká republika se díky postoji premiéra dostává do situace, kdy ji další státy přestávají rozumět a tím pádem hrozí, že ji přestanou brát vážně. Věcně nemůže mít vláda s návrhy problém, protože obdobné principy týkající se rozpočtové odpovědnosti sama prosazuje. Argument o hrozící ztrátě suverenity je pak demagogický, protože žádné EU instituce nemají podle návrhu zemím určovat, za co mají peníze utratit, ale pouze jak moc se mohou zadlužit. Suverenita zemí je v tomto směru navíc omezena trhem - celá krize přece začala tím, že trhy odmítly dále kupovat dluhopisy Řecka a dalších zemí, protože usoudily, že by je v budoucnu nemusely být schopné splácet. Faktickým důvodem postoje premiéra je tedy spíš obava ze stranické členské základny a z prezidenta.  Otázkou je pouze to, z koho je ta obava větší. Tato politika sice možná upevní vnitropolitické postavení premiéra, ale rozhodně oslabí zahraničně-politickou pozici země."

12:07
Míra nezaměstnanosti v eurozóně na rekordních 10,4 pct

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci dosáhla nejvyšší úrovně od zavedení eura. Její výše činila 10,4 procenta. To je stejně jako v listopadu, u něhož ale statistici revidovali dříve očekávaných 10,3 procenta. V Evropské unii nezaměstnanost dosahovala 9,9 procenta, tedy rovněž stejně jako v listopadu (po revizi z 9,8 procenta). Novináře o tom dnes informoval Evropský statistický úřad (Eurostat).

Guillaume Menuet ze Citigroup navíc podotkl, že nejistota kolem dalšího výhledu v eurozóně je stále velmi vysoká. "Je to hodně složité a myslíme si, že nezaměstnanost nadále poroste napříč celým rokem 2012," řekl agentuře Reuters.

12:29
Řecko si vyjednává přívětivé podmínky

A ten nějaké novinky z Atén, kde stále probíhají jednání mezi vládními představiteli a soukromými věřiteli. Už se jen ladí detaily ohledně plánovaného odpisu dluhu. Věřitelé by měli přijít minimálně o 70 % investic do řeckých dluhopisů.

Podle řeckých medií je země blízko dohodě, která by mu mohla zajistit velmi přívětivé podmínky. Úroková míra na nových obligacích by po odpisu dluhu mohla klesnout jen na 3 procenta. Pro Řecko by to byla velmi dobrá zpráva.

Podle zdrojů řeckých médií by měly být konkrétní podmínky ohledně odpisu dluhu dojednány ještě v tomto týdnu. Kolikrát už jsme to ale slyšeli?

12:32
S&P hrozí kvůli stárnutí populace snížením ratingu zemím G20

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's varovala před snížením ratingu některých zemí G20, pokud jejich vlády nezačnou řešit růst výdajů na zdravotní péči a další náklady související se stárnutím populace. Agentura uvedla, že ratingy by začala snižovat kolem roku 2015 a týkalo by se to těch zemí, které mají relativně vysoké hodnocení.

Hrozba nejcitelnějšího zhoršení stavu veřejných financí během příštích 40 let se vznáší hlavně nad vyspělými zeměmi v Evropě, ale i nad Japonskem a Spojenými státy. Agentura upozorňuje, že růst průměrného věku obyvatel bude znamenat i rostoucí zátěž na sociální zabezpečení.

"Soustavný růst výdajů na zdravotní péči bude v nadcházejících desetiletích znamenat silný tlak na na veřejné finance," podotkl analytik S&P Marko Mrsnik. "Pokud vlády nezmění systém sociálního zabezpečení, pak ty systémy budou zřejmě neudržitelné," dodal.

12:50
Aleš Michl: Kdo že je další na řadě?

A nyní jeden rychlý postřeh od portfóliové stratéga Raiffeisenbank Aleše Michla.

,,Summit, nesummit, následující graf ukazuje, kdo je po Řecku další na řadě... Graf shrnuje ceny pojištění proti bankrotu státu - kontrakty CDS na 5 let.,"

Po přiložení grafu vidíme, že všechny kontrakty CDS u 5letých bondů klesají, problém má ale Portugalsko (světle modrá linka), jemuž hodnota u CDS prudce roste.

13:15
Jan Kudrna: Vláda rozpočtové odpovědnosti?

Jan Kudrna, Právnická fakulta UK v Praze

,,Naše politika pro mě už mnoho let poněkud mystický nádech. Příliš nerozumím tomu, proč se “vláda rozpočtové zodpovědnosti” odmítá připojit k opatřením, která by dosahování tohoto cíle měla přinejmenším napomáhat. Pokud je důvodem víra v suverenitu lidu zahrnující i právo dělat si suverénně deficity bez omezení, čemuž v rovině abstraktních teoretických idejí (které nemusí být nutně realizovány) rozumím, nechápu, proč to není jasně řečeno.

Osobně se snažím pokorně přijímat myšlenku, že nemusím rozumět všemu. Věřím, že evropští partneři našich politiků jsou schopni podobné pokory. Nakolik ale budou s Českou republikou vážně počítat při jednáních, to netuším."

VŠECHNY KOMENTÁŘE SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

13:28
Výměna stráží

Milan Mikulka, editor HN

Přeji všem čtenářům příjemné odpoledne a tímto od Honzy přebírám on-line reportáž. Děkuji mu za jeho příspěvky.

Hned navážeme na včerejší summit EU, na kterém se ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti nepřipojilo Česko a Británie. Začneme ohlasy z Německa.

13:31
Přemlouvání Česka a Británie

Pojďme na slibované Německo. Tamní šéf diplomacie Guido Westerwelle uvedl, že se bude snažit přesvědčit Českou republiku a Británii, aby se připojily k rozpočtové smlouvě EU.

"Nyní je naším úkolem obě země, které jsou zatím zdrženlivé, přesvědčit o tom, že jejich cesta Evropou je slibnější, než když půjdou zvláštní cestou na jejím okraji," uvedl Westerwelle.

13:58
Krize mezi hračkami? Kdepak, Barbie se prodalo víc a zisk potěšil analytiky

Nechme teď summit stranou, pojďme k panence Barbie, té pravé od Mattela. Výrobce hraček zveřejnil své hospodářské výsledky za konec loňského roku, ve kterých se odrazily i vánoční nákupy.

Čtvrtletní zisk vzrostl meziročně o 14 procent na 370,6 milionuá dolarů (7,1 miliard Kč).

Ačkoliv tržby zůstaly za odhady analytiků, zisk naopak překvapil. Očekával se zisk na akcii 1,01 dolarů, nakonec však činí 1,07.

Panenka Barbie k hospodářským výsledkům pomohla meziročním růstem o šest procent , autíček Wheels se prodalo o pět procent více.

Za celý loňský rok se čistý zisk firmy zvýšil o 12 procent na 768,5 milionu USD. Tržby vzrostly o sedm procent na 6,27 miliardy USD.

14:01
MF: Čekáme kladnou nulu

Zpět ke krizi v Evropě.

Máme tady prognózu ministerstva financí, které letos počítá se stagnací, resp. s mírným růstem reálného HDP o 0,2 %. Už dříve Miroslav Kalousek říkal, že počítá s "kladnou nulou".

Vývoj HDP však bude výrazně ovlivněn vývoje dluhové krize v EU, proto ministerstvo nevylučuje ani pád do záporných čísel.

Příští rok růst:

Ministerstvo je pro další léta docela optimistické - už pro příští rok čeká růst 1,6 %, tedy předpokládá, že krize odezní.

Inflace:

Podívejme se i na predikci inflace - pro letošek má zrychlit na 3,2 %, v příštím roce zpomalit na polovinu (1,5 %).

Nezaměstnanost:

Co ministerstvo očekává k nezaměstnanosti? "Míra nezaměstnanosti (měřená metodikou VŠPS, která je odlišná od metodiky registrované nezaměstnanosti užívané MPSV) by z loňských 6,7 % měla letos vzrůst na 7,0 %, k dalšímu mírnému nárůstu nezaměstnanosti by mělo dojít i v roce 2013."

14:57
Británie: Kritika Camerona ze všech stran

Pojďme se nyní podívat do Británie.

List The Guardian  píše, že premiér David Cameron včera našel nového spojence v podobě Česka.

Zůstaňme ještě u Camerona - na něj totiž letí kritika ze všech stran. Zatímco labouristé mi vyčítají, že svých zamítavým stanoviskem izoluje Británii, jeho straníci na něj zase útočí, že zradil ústupkem v případě evropského soudního dvora a smlouvu nevetoval, jak vyhrožoval dříve, ale "jen" s ní nesouhlasil.

Pravé křídlo toryů se má dle The Telegraph ještě dnes sejít v Westminsteru, aby formulovalo oficiální text kritizující včerejší Cameronův postoj na summitu. Někteří z nich Camerona označují za "appeasera", protože ustoupil koaličnímu partnerovi Nicku Cleggovi, šéfovi liberálů.

Křídlo asi dvaceti protiunijních konzervativců, nazývaných "Cornerstone Group", dokonce hovoří o tom, že si Cameron musí vybrat, jak bude v budoucnu označován - jestli jako další Margaret Thatcherová, nebo John Major, kterého považují za slabocha.

Euroskeptičtí poslanci dokonce žádají referendum o odchodu Británie z EU.

Cameron zvolil opačnou cestu než Česko - na prosincovém summitu ostře odmítl, na následujícím svůj postoj zmírnil. Jeho český kolega Petr Nečas v prosinci neodmítl, nyní se pro mnohé překvapivě postavil proti.

15:24
Fitch snížila rating KBC, matky ČSOB

Agentura Fitch snížila rating belgických bank Dexia Bank a KBC z A o jeden stupeň na A-. Fitch snížila rating jak KBC Bank (100% vlastník ČSOB), tak KBC Group.

Zároveň však agentura změnila výhled z "negativní" na "stabilní".

 

15:50
Rusko loni rostlo tempem 4,3 %

Venku je zima, pojďme ještě do větší - z Moskvy, kde je momentálně -19 °C, přišla zpráva o HDP.

Ruská ekonomika loni vzrostla o 4,3 %, tedy stejným tempem jako v roce 2010. Letos se očekává zpomalení na 3,5 %.

Ruský HDP loni dosáhl 54,4 bilionu rublů (34,5 bilionu Kč). Ruský vývoz se zvýšil o procento, zatímco dovoz stoupl o 21,5 procenta.

"Investice rostou díky realizaci programů státních podniků a velkých (infrastrukturálních) projektů, zatímco aktivita soukromých podniků výrazně zpomalila v důsledku složitého investičního prostředí a politické nejistoty," uvedl k hospodářské situaci v Rusku analytik Sergej Karichalin ze společnosti TKB Bank.

16:35
Vzdušný souboj Francie vs. Británie - Indům dodají stíhačky Francouzi

Pojďme se vrátit do Británie, kterou dnes zasahuje další špatná zpráva.

Nejprve dopolední statistika o tom, že nezaměstnanosti je nejvýše za 17 let a výhled do budoucna optimistický také není.

Nyní přichází zpráva, že britská BAE prohrála boj o obří zakázku pro Indii s francouzskou firmou Dassault. Ta doda Indii 126 stíhaček za cenu 10 miliard liber (asi 250 miliard Kč).

Telegraph dokonce píše o tom, že Británie ztratila možnost na tisíce pracovních míst.

Na zprávu okamžitě zareagovaly trhy - akcie Dassaultu vyletěly o 20 procent, zato BAE klesl o 0,58 %.

16:54
Nečas vrátil kritiku Schwarzenbergovi

Petr Nečas si nenechal líbit kritiku ze strany ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a relativně ostře se do něj obul.

Vyzval Schwarzenberga, aby vážil slova.

"Jeho výroky považuji za mimořádně nepovedené, mimořádně nepromyšlené, mimořádně neprofesionální. A kdyby se nejednalo o muže zralého věku, označil bych je za projev mladické nerozvážnosti," řekl novinářům Nečas na odpolední tiskové konferenci.

Naopak se do něj pustil s tím, že neplní roli ministra zahraničí a je spíše "ministrem v zahraničí". Dále zkritizoval jeho nečinnost v případě podpory exportu.

Nečas se hájil tím, že na summitu postupoval přesně v souladu s mandátem, který mu dala vláda. "Můj postoj byl znám všemi členy vlády".

17:04
Klaus: Nečas se zachoval jako zodpovědný politik

A je zde i vyjádření prezidenta Václava Klause. Nikterak překvapující - pochválil Nečase za to, že se odmítl připojit k smlouvě o rozpočtové disciplíně.

"S postojem premiéra Nečase plně souhlasím. Nemyslím, že se přidal k Velké Británii, spíše to interpretuji tak, že jednal jako zodpovědný představitel České republiky. Nemáme důvod se za nikoho schovávat a k někomu se přidávat. Lekáte mne trochu svou otázkou, že účast České republiky odmítl „prozatím“. Pevně věřím, že se ve svém postoji nenechá zviklat."

"Jinou debatou by byla polemika s názvem „Pakt rozpočtové kázně“. Ať nám nikdo nenamlouvá, že jde o rozpočtovou kázeň. Jde o zneužití dnešní vážné situace v eurozóně k protlačení něčeho, co by ještě před několika lety, např. v období schvalování Lisabonské smlouvy, nemělo šanci na úspěch. Jde o další krok v likvidaci suverenity jednotlivých evropských zemí přechodem k fiskální unii, v možná srozumitelnější terminologii, k zbavení jednotlivých zemí zodpovědnosti za své státní rozpočty."

18:04
Evropské burzy rostly

Evropské akcie posílily díky nadějím na dohodu o řeckém dluhu. Jejich nárůst však zmírnily překvapivě slabé ekonomické údaje ze Spojených států.

Panevropský index FTSEurofirst 300 se podle předběžných závěrečných údajů zvýšil o 0,7 procenta na 1037,62 bodu. Za celý leden si tak připsal 3,6 procenta, napsala agentura Reuters.

"Lidé jsou optimističtější ohledně Řecka a soustředí se na firemní a ekonomické údaje," uvedl analytik Ian King ze společnosti Legal & General. Náladu na trhu dnes ale zasáhla například zpráva o překvapivém poklesu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.

18:22
Wall Street zčervenal, dolů ho táhnou domácí zprávy

Americké akciové trhy ztratily během první poloviny obchodování počáteční zisky a přešly do záporného pásma. Oslabily je smíšené výsledky amerických firem a nepříznivé údaje z domácí ekonomiky.

Dow Jonesův index v poledne newyorského času oslabil o 0,55 procenta na zhruba 12.585 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 ztrácel 0,3 procenta a ukazatel technologického trhu Nasdaq Composite Index klesl stejným tempem na zhruba 2803 bodů.

Wall Street zahájila růstem díky nadějím na konečnou dohodu mezi řeckou vládou a investory o seškrtání dluhů a díky posunu evropských politiků k řešení dluhové krize. Náladu investorů ale odpoledne zhoršily údaje o zpomalení růstu průmyslové aktivity na Středozápadě USA a překvapivý pokles spotřebitelské důvěry.

Firemní výsledky jsou zatím smíšené. Dnes klesly akcie ropného koncernu Exxon Mobil, jehož zisk jen nepatrně překonal odhady, posílily naopak akcie společností EliLilly a UPS.

19:32
Česká republika vstoupí do evropské izolace, píše německý tisk

České republice se odmítnutí fiskální unie může vrátit jako bumerang, píše německý Welt Online.  Premiér Nečas podle listu rozehrál nebezpečnou hru, když Česko z "ústavních důvodů" odmítlo rozpočtový pakt jako jediná země vedle Velké Británie.

List ve svém komentáři připomíná, že Česká republika je příjemcem peněz z evropských fondů a naznačuje, že naše rozhodnutí může do budoucna omezit ochotu EU pomáhat České republice, pokud by se dostala do potíží.

"Kdo dostává peníze z EU, těžko se může takto izolovat," uvádí list.

Welt Online připisuje rozhodnutí premiéra Nečase jeho snahou zavděčit se prezidentovi Václavu Klausovi. Připomíná, že jeden z komentátorů Lidových novin označil na Facebooku Nečase za "prezidentova sluhu".

"Čtyřicet let o nás rozhodovala Moskva, teď to má být Brusel," parafrázuje Welt odpor českého premiéra a prezidenta vůči rozpočtové unii.

"Přitom má vláda rozpočtovou odpovědnost v programu, ale pokud to chce Brusel, je to náhle špatně," píše Die Welt.

Neopomíjí ani zmínit střet s premiéra Petra Nečase s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který byl během summitu EU v Izraeli a o premiérovi Nečasovi prohlásil, že "poškozuje pověst České republiky."

Fakt, že Česko minulý týden půjčilo 1,5 miliardy euro MMF na stabilizaci eurozóny, článek Welt Online již nezmiňuje.

21:13
Ceny ropy míří dolů

Ceny ropy dnes ztratily výrazné přírůstky, v nichž se předtím severomořská ropa Brent dostala těsně pod 114 dolarů, a nakonec přešly do ztrát. Ropu srazily dolů nepříznivé údaje z americké ekonomiky a určité zmírnění napětí v konfrontaci Iránu se Západem.

Cena Brentu během dne vystoupila až o 3,15 dolaru na 113,90 dolaru za barel, ke konci obchodování však klesla na 110,50 dolaru, čtvrt dolaru pod pondělní závěr. Americká ropa WTI po vzestupu na 101,29 nakonec klesla o téměř 90 centů na 97,90 dolaru.

21:14
Británii a Česko "ne" paktu o rozpočtové kázni prý nijak nespojí

To, že Česká republika a Británie jako jediní dva členové Evropské unie řekly "ne" novému paktu o rozpočtové disciplíně, podle agentury AP neznamená, že by mezi těmito zeměmi vzniklo nové spojenectví.

Českou a britskou politickou reprezentaci spojuje hluboký skepticismus co se týče vlivu Bruselu na rozhodování na národní úrovni, ale oba státy jsou v odlišné situaci, připomněla AP. Česká republika se při vstupu do EU zavázala, že přijme společnou evropskou měnu, zatímco Británie nic takového dělat nehodlá.

"Češi mají své důvody, proč se k paktu nepřipojili, naše jsou jiné, my jsme se nezavázali, že přijmeme euro," řekl mluvčí britského premiéra Steve Field.

21:30
On-line zde končí, děkujeme za pozornost

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist