Španělsko by prý mohlo požádat o finanční pomoc ve výši až 300 miliard eur, což je v přepočtu 7,7 bilionu českých korun. Tvrdí to zdroj agentury Reuters. 

Částku už prý španělský ministr hospodářství Luis de Guindos sdělil německému ministru financí Wolfgangu Schäublovi. "De Guindos hovořil o částce 300 miliard eur pro celý záchranný program. Myšlenka záchrany hned teď ale nevyhovuje Německu," řekl také agenturní zdroj.

Diskuse je tím podle něj zřejmě ukončena do doby, než bude plně funkční stálý záchranný fond eurozóny, takzvaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM). K tomu dojde zřejmě až v září.

Španělsko už mnohokrát uvedlo, že nepůjde cestou Portugalska, Irska a Řecka a o zahraniční finanční pomoc žádat nebude. Informaci o půjčce dnes nepotvrdila ani mluvčí španělské vlády. "Takový záměr my důrazně odmítáme. Takovou možností jsme se nezabývali a ani jsme o ní nejednali."

Kdyby jihoevropský stát o pomoc požádal, stal by se čtvrtou zemí eurozóny, která si neví s dluhy rady. Před ním už o finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu požádaly Řecko, Irsko a Portugalsko.

 

Španělsko je pod značným tlakem, neboť výnosy dluhopisů jsou na rekordech, a to včetně těch krátkodobých.

Pokud bude Madrid nucen o pomoc požádat, pak částka, kterou bude čerpat, půjde nad rámec 100 miliard eur vyčleněných na pomoc španělským bankám. Zvažovaná částka čerpání by snížila zdroje eurozóny prakticky na minimum.