Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v noci na středu potvrdila rating Španělska na stupni Baa3, tedy v investičním pásmu. Nepotvrdily se tak spekulace, že Španělsko o prestižní rating přijde.

Madrid naopak získal cenné body a výrazně se snížilo i bezprostřední riziko, jemuž země čelí. Na trzích převládá názor, že Španělsko požádá o mezinárodní finanční pomoc.

 

Zpráva je o to významnější, neboť teprve minulý týden srazila rating Španělska jiná ratingová agentura Standard & Poor's. Ta jej snížila hned o dva stupně na známku BBB minus, což je těsně nad spekulativním pásmem.

Trh se proto domníval, že Moody's rating do spekulativního pásma srazí.

Moody´s: Španělsko bude trhy zajímat

Moody's uvedla, že podle jejího názoru si Španělsko zachová přístup na kapitálové trhy, kde se bude dál schopno samo financovat za rozumné sazby. Pomůže k tomu prý jak snaha Madridu situaci řešit, tak podpora ze strany eurozóny a Evropské centrální banky (ECB). Vláda by tak podle Moody's měla mít dostatek času na to, aby stabilizovala veřejné finance.

Hlavní analytička agentury Moody's Kathrin Mühlbronnerová nicméně upozornila, že pokud by Španělsko přístup na trh ztratilo a nebylo schopno se dál financovat samo, Moody's by nemohla rating zachovat v investičním pásmu.

Záležet bude na vývoji výnosů španělských dluhopisů, i když jejich výše sama o sobě podle Moody's není problémem. Hlavní je, zda je Španělsko schopno s tak vysokými úroky dál žít.

"Moody's se především domnívá, že vláda pravděpodobně požádá o úvěrovou linku ECCL (Enhanced Conditions Credit Line) ze stálého fondu eurozóny ESM, což je podmínka k tomu, aby ECB v souvislosti se španělským státním dluhem aktivovala program OMT," poznamenala Moody's. Program OMT (Outright Monetary Transactions) ECB zavedla v září.

Negativní výhled

Fitch Ratings, jakožto poslední z trojice nejvýznamnějších ratingových agentur, hodnotí závazky Španělska na stupni BBB. Tedy o jeden stupeň výše než Standard & Poor's a Moody's. Ty mají negativní výhled, takže by rating Španělska stále ještě do spekulativního pásma snížit mohly.

Negativní výhled má i Moody's.

Španělsko nyní zvažuje žádost o mezinárodní finanční pomoc, čerpat ji ale chce až v krajním případě. Záležet přitom bude na vývoji výnosů dluhopisů, o nichž rozhodují finanční trhy. A pro ty je jedním z klíčových vodítek právě rating.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Spekuluje se, že by země mohla požádat o úvěrovou linku 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč), čímž by si otevřela cestu k tomu, aby ECB začala s nákupem španělských dluhopisů.

Mühlbronnerová také agentuře Reuters řekla, že eurozóna potřebuje užší fiskální integraci, pokud má držet pohromadě. "Jak přesně to bude vypadat, je ale na politicích," dodala.

Ve čtvrtek v Bruselu začíná summit Evropské unie, na němž by právě otázka větší integrace mohla být jednou z hlavních. Jednat se má také o návrhu vytvořit bankovní unii.