Na podporu ekonomického růstu si půjčovat nelze. To nadále zůstává krédem hospodářské politiky, kterou už několik let prosazuje nejsilnější muž české vlády, ministr financí Miroslav Kalousek. Politika úspor bude pokračovat, už proto, že deficit státního rozpočtu stále představuje 100 miliard korun.

Jaké zásadní sdělení do tohoto roku má ministr financí pro byznys i všechny ostatní občany?

Pevně věřím, že v roce 2013 končí recese. Veškeré indikátory a predikce tomu nasvědčují.

Není tohle vaše poselství do nového roku jen reakcí na kritiku? Vyčítá se vám, že stále jen škrtáte a strašíte - tak chcete nalít naopak trochu optimismu.

Ne, já svůj názor neměním. Vždy je ideální, můžete-li finanční politikou působit proticyklicky. Čili když je recese, napumpujete do ekonomiky více peněz.

Ale to je možné jen tehdy, když je proticykličnost dlouhodobou zásadou. Když je ekonomika přehřátá, tak se tvoří rozpočty přebytkové a vytvářejí rezervy. Jenomže nic takového se nedělo. V okamžiku krize jsme proto byli ve složité situaci. A týká se to i budoucích let, kdy lze očekávat něco jako kladnou nulu.

Takže se z vás nestane žádný nový Kalousek, který místo škrtů začne pumpovat do ekonomiky peníze?

Rozhodně ne. Kalousek je stále stejný. Stále tvrdím, že musíme mít zdravé finance, že rok 2013 musí být tím, kdy snížíme deficit pod tři procenta.

Jen připomínám, že po Fischerově vládě jsme ho přebírali ve výši 5,8. Trvám na tom, že nepopulární opatření byla nezbytná. Není možné si na růst ekonomiky půjčovat. Na druhou stranu, pokud nyní chladne eurozóna, je rozumné tempo snižování deficitu rozvolnit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru