Energetická společnost ČEZ ani v těžkých dobách nemá problémy dosáhnout rekordní zisky. Potvrzují to výsledky hospodaření za loňský rok. Podle České telvize firma meziročně zvýšila čistý zisk na rekordních 47,4 miliardy korun. Provozní výnosy překročily 181 miliard korun. Předloni firma hospodařila se ziskem 42,8 miliardy korun.

Rekordní výsledek očekávali i analytici, kteří předpokládali, že firma meziročně zvýší čistý zisk o 15,6 procenta na 48,2 miliardy korun. Celkové tržby se díky vyšším cenám elektřiny a zahraničním akvizicím podle odhadů zvýšily o osm procent asi na 172 miliard korun. Samo vedení společnosti v roce 2008 předpokládalo růst čistého zisku na 48,6 miliardy korun. Původní odhad byl 46,6 miliardy. Firma loni snížila počet zaměstnanců o 9,9 procenta na 27 110 lidí.

 

Přečtěte si také

"ČEZ je připraven pokračovat ve zpětném odkupu akcií v duchu rozhodnutí valné hromady tehdy, když nebude mít dostatek zajímavých investičních příležitostí. Krize takovéto příležitosti přináší, proto zatím bezprostředně neplánujeme pokračovat v odkupu," uvedl šéf ČEZu Martin Roman. 

Za celý letošní rok firma podle svého vedení očekává provozní zisk na úrovni 67,1 miliardy korun a čistý zisk 50,2 miliardy korun.


VIDEO

Okamžitě po zveřejnění hospodářských výsledků reagovaly akcie společnosti ČEZ propadem o 5,76 procenta na 627 korun za akcii.

Polostátní ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností a nejziskovějším domácím subjektem. Kromě České republiky působí firma v dalších deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy.