Osud akcií developerské společnosti Orco připomíná přistání airbusu kapitána Sullenbergera, ale s tím rozdílem, že řeka Hudson není na blízku. 

Přišel čas otevřít černou skříňku, napsal v pondělí server financninoviny.cz, když popisoval ranní výjimečný krok burzy. Obchodování s akciemi Orco se zastavilo a nevypadá to, že by se nějak rychle mělo opět rozběhnout.

Přemýšlet o pádu Orca může však být stále předčasné. "Pokud se týče aktuální situace kurzu akcí společnosti Orco, jsem přesvědčen, že se jedná o dostatečně silnou společnost na to, aby důvěru investorů obnovila," uvedl v on-line rozhovoru pro server Patria ředitel konkurenční společnosti Central Group Aleš Novotný, ale pro jistotu v téže odpovědi dodal: "Nedomnívám se, že by spotřebitelé nebo investoři vnímali nějaký významnější přesah její situace na celé odvětví."

Zatím nikdo nedokáže spočítat, zda by se majitelům Orca vyplatilo nyní nechat společnost padnout a rozprodat její majetek. Tedy zda náhodou tato varianta nepřinese víc peněz, než čekání na zázrak v podobě zotavení trhu i firmy samotné.

Cena akcií však atakuje tak nízké hodnoty, že k takovým spekulacím svádí. Ve vlastnictví Orco jsou pozemky a nemovitosti, například v centru Prahy, které nemohou ani za současné situace mít tak nízkou cenu, jak se zdá podle situace Orco na pražské burze.

Výsledky budou později 

Vedení společnosti prozatím odložilo zveřejnění výsledků firmy za minulý rok. Právě kvůli tomu se s akciemi neobchoduje - jinak by hrozil jejich pád k haléřovým položkám. Neexistuje zpráva, která by investory zneklidnila víc, než je odložení výsledků firmy v době, které prožívá Orco.

Krátce po ukončení pondělního obchodování na pražské burze se ale objevila další nová informace. "Vzhledem k tomu, že pominuly důvody k pozastavení obchodování s emisí akcií Orco a emisí dluhopisů, dochází s účinností od burzovního dne 17. března 2009 k obnovení obchodování s těmito emisemi," uvádí se na webových stránkách pražské burzy.

Analytici v době, kdy ještě o zpoždění v otevírání "černé skříňky" nevěděli, odhadli, že Orco za loňský rok došlo ke ztrátě přibližně 100 milionů euro, tedy kolem 2,65 miliardy korun.  V roce 2007 firma dosáhla čistého zisku 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun).

Orco v současnosti prochází těžkou situací nejen kvůli svým loňským výsledkům. Propustilo zhruba 220 zaměstnanců, uzavřelo některé kanceláře, utekli mu klíčoví manažeři.

Drobní akcionáři firmy založili sdružení s cílem ochránit své investice.

Co bude s cenami bytů? 

Jedním z klíčů k vyřešení situace Orca může být také vývoj cen nemovitostí. "Nepředpokládám, že by nové byty a domy měly výrazněji ztratit na ceně. Jiná situace je pochopitelně v segmentu starších, zejména panelových bytů. Pokud se týče horizontu zotavení, očekáváme, že určitá dynamika trhu bydlení se obnoví v druhé polovině roku 2009, přičemž ovšem návrat na úroveň poptávky let 2006 - 2007 se v dohledné době zřejmě nedá očekávat," uvedl již změňovaný ředitel Central Group Novotný.

Developeři zatím proti padající poptávce dělají, co mohou. Central Group nabízí k bytu auto zadarmo, Orco zase přišlo se slevou na pijštění bytu v hodnotě 30 procent, jak uvádí na svých internetových stránkách.

Bubny, velké plány 

Největším plánovaným projektem firmy je stále bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chtěla firma původně investovat přes 70 miliard korun. V současnosti společnost vlastní velké soubory nemovitostí také například v Berlíně a Moskvě.