Pražská burza od pondělního rána pozastavila obchodování s akciemi developera Orco Property Group. Důvodem tohoto mimořádného opatření byla zpráva firmy, v níž se poněkud tajemně píše, že představenstvo dalo podnět k hloubkovému přezkoumání provozních a strategických možností firmy.

S akciemi Orco se na finančních trzích nebude obchodovat až do oznámení výsledků společnosti za rok 2008, což je krok, který v případě nejvíce obchodovaných akcií pražská burza nepamatuje.

"Dnes před zahájením obchodování burza dočasně pozastavila obchodování s emisí akcií Orca a emisí dluhopisů na základě žádosti emitenta a z důvodu očekávaného zveřejnění informace zásadního charakteru," uvedla na svém serveru pražská burza.

S akciemi Orco se přestalo obchodovat i na ostatních trzích - francouzském Euronextu, budapešťské a varšavské burze. 

Akcie společnosti Orco v uplynulém týdnu přidaly 17,1 procenta na 104,54 koruny, když je podpořila i zpráva o změně vlastníků. Největším akcionářem firmy Orco se zřejmě stala tuzemská investiční společnost Prosperita s podílem 5,02 procenta.

Generální ředitel Prosperity Miroslav Kurka uvedl, že jeho společnost bude chtít podíl v Orcu dále navyšovat. Usilovat prý bude také o získání křesel v některém z orgánů Orca. 

Analytici čekají špatné zprávy

Hospodářské výsledky za rok 2008 mělo Orco původně oznámit v úterý. Analytici odhadují, že realitní společnost bude mít za rok 2008 ztrátu přesahující 100 milionů eur, tedy kolem 2,65 miliardy korun.  V roce 2007 firma dosáhla čistého zisku 87,5 milionu eur (podle tehdejšího kurzu 2,2 miliardy korun).

Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus odhaduje ztrátu Orco na 100,5 milionu eur. Patrick Vyroubal očekává dokonce propad až na úroveň 115,4 milionu eur.

Orco podle analytiků nebude letos pravděpodobně vyplácet ani dividendu. "Vzhledem k dosažené ztrátě očekáváme, že v letošním roce Orco nevyplatí žádnou dividendu, přestože v minulých letech investory dividendami potěšit dokázalo," uvedl Potměšil.

Orco v současnosti prochází restrukturalizací. Propustilo zhruba 220 zaměstnanců, uzavřelo některé kanceláře. Změny nastaly také ve vedení, které opustili dva klíčoví manažeři. Drobní akcionáři firmy založili sdružení s cílem ochránit své investice.

Největším plánovaným projektem firmy je bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce postupně investovat přes 70 miliard korun. V současnosti společnost vlastní velké soubory nemovitostí také například v Berlíně a Moskvě.