Pondělní obchodování zatím začalo klidným tempem. Burzy ve střední Evropě, v Severní Americe i Asii rostou tempem od 0,05 do tří procent.

Pražská burza patří do zlatého středu. Index PX se před desátou hodinou SEČ vyšplhal o 0,51 procenta na 695,8 bodů.

Tento týden ukáže, jak dlouho dokáže investorům za současné hospodářské krize vydržet optimismus. Minulý týden by mohl být alespoň na čas dobrým začátkem oživení akciových trhů. Sice při malých objemech ale čtyři dni po sobě od úterý dokázala růst i pražská burza.

"Bude zajímavé sledovat, jestli se udrží nastartovaný růst. Spíše předpokládáme, že by mělo dojít k jisté korekci," říká analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Za minulý týden index PX vzrostl celkem o téměř osm procent, což byl nejlepší výsledek od listopadu loňského roku. Od úterý přitom nepřetržitě rostla. Burza tak snížila svůj souhrnný letošní pokles pod hranici 20 procent.

Dařilo se akciím v západní Evropě, Asii i Americe. Akcie amerických bank vzrostly za týden zhruba o třetinu, což byl nejlepší výsledek od roku 1989. To pomohlo i akciím bankovních titulů v Praze. "Pozitivní nálada se opírá o spekulace, že nejhorší z krize je již za námi," říká analytik Patria Finance Michal Valentík.

Hledání skutečného dna akciových trhů ale přes pozitivní náladu nekončí.

To v rozhovoru pro HN potvrdil i známý švýcarský investor Marc Faber. "Americký index S&P, který je teď na asi 700 bodech, možná propadne ještě na 500, možná na 400, pak ho ale čeká prudký růst. Z toho vyplývá, že během následujících dvou měsíců se může na trzích obnovit růst," uvedl.

Situace nahrává koruně

Růst minulého týdne ale nenahrál jen českým akciím, ale i české měně. A její růst by mohl pokračovat.

"Všeobecně platí, že ve chvíli, kdy jsou trhy optimistické, investoři mají tendenci nakupovat akcie a měny rozvíjejících se trhů," uvedl analytik Saxo Bank David Karlsbol. Toto nadšení se podle něj přeneslo i do posílení měn rozvíjejících se trhů, jako jsou česká koruna, polský zlotý či maďarský forint.

Koruna, následovaná zlotým, se tak stala za poslední měsíc nejvíce posilující měnou světa. Jen za minulý týden posílila o více než 3,5 procenta i na hodnoty kolem 26 korun za euro, zlotý přidal dokonce přes pět procent.

"Díky uvolněnější náladě na trzích a větší ochotě k riziku mají středoevropské měny v rámci několika týdnů šanci ještě posílit," říká Karlsbol.

Koruna podle něj může prolomit hranici 25 vůči euru a dosáhnout až úroveň 24,50 koruny za euro. "Půjde však pouze o krátkodobý výkyv," dodal.

Pesimisté převažují

Optimismus trhům nepřidá ani páteční rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor's snížit o stupeň hodnocení koncernu General Electric. Dosud měly nejvyšší možné AAA.

O toto hodnocení přišla u ratingové agentury Fitch také investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře a druhého nejbohatšího muže světa Warrena Buffetta.

Pesimismus investorů od New Yorku po Londýn, že propad akciových trhů, který trvá již 17 měsíců, tak bude zřejmě dál pokračovat. Téměř 2,5 tisíce odborníků oslovených v průzkumu agenturou Bloomberg očekává v následujících šesti měsících propad hlavních světových indexů.