Pro pražskou burzu byl uplynulý týden velmi pozitivní, když se jí podařilo posilovat čtyři dny po sobě. Reagovala tak na růst světových trhů díky pozitivním zprávám o amerických bankách, které hlásí solidní začátek roku a znovu začínají dosahovat zisků. Prozatím se nikde nemluví o dalších odpisech tzv. toxických aktiv. Hlavní index PX stoupl v týdnu o 7,6 procenta a zakončil jej na 692,3 bodu.

Nejvíce rostly tento týden akcie bankovních titulů. Celý bankovní sektor totiž reagoval pozitivně na zprávy o amerických bankách. Cena akcií Erste Bank, vlastníka tuzemské České spořitelny, vzrostla o 19,6 procenta na 249,8 koruny a akcií Komerční banky o 8,8 procenta na 1 813 korun.

Akcie mediální společnosti CME (CETV) zpevnily díky vzestupu na domovském americkém trhu o 19,9 procenta na 140,05 koruny, což byl nejlepší výkon v systému pro přední akcie SPAD. Akcie developerské společnosti Orco Property podpořila změna vlastníků a přidaly 17,1 procenta na 104,54 koruny. Největším akcionářem firmy Orco se zřejmě stala tuzemská investiční společnost Prosperita s podílem 5,02 procenta. Naopak akcie konkurenční realitní skupiny ECM spadly o 12,3 procenta na 211,9 koruny.

Stažení Zentivy

Akcie energetické skupiny ČEZ, největší firmy na trhu, získaly 9,3 procenta na 711,6 koruny. Některé renomované brokerské domy snížily ocenění akcií ČEZ kvůli očekávanému poklesu cen a spotřeby elektřiny, ale nadále radily investorům akcie ČEZ nakupovat. Například firmy KBC Securities stanovila roční strop k akciím ČEZ na 956 Kč a Komerční banka na 915 Kč.

Vývoj indexu PX v uplynulém týdnu

Nejvýraznější zprávou z firemního sektoru bylo očekávané oznámení managementu Zentivy, že akcie společnosti budou staženy z veřejného obchodování. Sanofi-Aventis oznámila, že v Zentivě drží již 96,8procentní podíl, a tím překonala hranici 95 procent nutnou pro vytěsnění menšinových akcionářů. Vytěsnění firma hodlá provést v blízké budoucnosti. Akcie farmaceutické firmy Zentiva si polepšily o 5,8 procenta na 1 154 korun.

Vaníček: Příští týden čekáme korekci

"Příští týden v úterý oznámí své výsledky společnosti Orco a ve čtvrtek Pegas. V případě Orca očekáváme, že za loňský rok vykáže ztrátu 115 milionů eur kvůli ztrátám z přecenění (pokles cen nemovitostí) a vyšším finančním nákladům," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti Atlantik Milan Vaníček s tím, že v případě Pegasu očekává nárůst provozního zisku EBITDA za rok 2008 o 2,4 procenta. Čistý zisk by měl dle odhadů poklesnout o 33,5 procenta kvůli zvýšeným nákladům na materiál a horšímu finančnímu výsledku kvůli vývoji měnového kurzu.

Příští týden bude podle Vaníčka zajímavé sledovat, jestli se udrží nastartovaný růst. "Spíše předpokládáme, že by mělo dojít k jisté korekci. Bude se čekat na další zprávy, z ekonomiky i o firmách, především z bankovního sektoru," dodal Vaníček.