Francouzský strojírenský koncern Alstom, který vyrábí rychlovlaky TGV a je dodavatelem souprav Pendolino do Česka, zvýšil čistý zisk za posledních dvanáct měsíců do března  o 30 procent na 1,11 miliardy eur (29,6 miliardy korun). Společnost také dodala, že díky hospodářským stimulům ve světě se jim zvýší¨v příštím roce výrazně poptávka po železničním zařízení.

Celoroční tržby vyskočily na 18,74 miliardy eur. Analytici  agentury Reuters předpokládali vzrůst tržeb na téměř 19 miliard eur, což by bylo o 11 procent výše než v předchozím roce.

V příštím roce ale Alstom očekává jisté výkyvy z důvodu krize. "Brutální pokles světové ekonomiky  vytvořil nejistotu na našich trzích," uvedl generální ředitel skupiny Patrick Kron.

Specialista na dopravní a energetické systémy

Provozní zisk skupiny vzrostl o 19 procent na 1,54 miliardy eur a očekávání ekonomů překonal. Alstom dodal, že marže tohoto zisku byla 8,2 procenta a že ji v nynějším fiskálním roce do března 2010 zvýší na devět procent.

Alstom je specialistou na dodávky energetických a dopravních systémů a jeho čeští a slovenští reprezentanti podnikají v obou oborech. Roční obrat českých a slovenských firem skupiny dosahuje dvou miliard korun. Koncern zaměstnává v Čechách a na Slovensku 900 lidí, uvádějí jeho internetové stránky.