Čistý zisk americké společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova, se ve druhém čtvrtletí propadl o 62 procent na 24 milionů dolarů (v přepočtu 434 milionů korun). Firma to uvedla na svých internetových stránkách.

Tržby se kvůli poklesu zájmu o reklamu snížily o 39 procent na 186 milionů dolarů.

V samotné České republice se tržby CME snížily na 71,6 milionu dolarů ze 112,6 milionu před rokem. "Trhy s reklamou se vrátily zhruba na úroveň z roku 2007," uvedl prezident a generální ředitel společnosti Adrian Sarbu.

Akcie CME se obchodují na burze v Praze, v úterý končily na mírným posílením o necelá dvě procenta na zhruba 396 korun za kus. Na počátku roku přitom stály 250 korun a po pádu k hranici 120 korun prudce posílily zejména v březnu a dubnu na současných téměř 400 korun po oznámení, že do CME vstoupil gigant Time Warner.

Zisk až v roce 2011 

Sarbu nedávno uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že s návratem do zisku počítá jeho firma až v roce 2011, až přijde zvyšování výdajů na reklamu. "Oživení trhů očekáváme na konci letošního roku, někde až v roce 2010."

Analytici tento výrok hodnotili jako mírné a nepříjemné překvapení. "Návrat do zisku jsem očekával již v roce 2010. Zhoršení hospodaření je dáno ekonomickou krizí, která nepříznivě ovlivňuje reklamní výdaje firem," řekl Patrik Vyroubal z Atlantik FT.

Společnost CME, jejíž třetinový podíl v březnu koupil americký Time Warner, v prvním čtvrtletí roku utrpěla ztrátu ve výši 44,4 milionu dolarů.

Největší problémy má firma, která vlastní 22 televizních kanálů ve střední a východní Evropě včetně TV Nova, na Ukrajině a v Bulharsku. Zdejší stanice jsou ztrátové a někteří investoři tlačí na jejich prodej.

Nový nákup

Nejnovější přírůstek oznámila CME v úterý. Uzavřela dohodu o koupi společnosti MediaPro Entertainment, která je jedním z významných výrobců a distributorů televizní a filmové tvorby ve střední a východní Evropě. CME kupuje firmu od společností ovládaných ředitelem Sarbuem, v nichž už navíc má menšinový podíl. Transakce ji přijde na 10 milionů dolarů v hotovosti, 2,2 milionů nových akcií CME a právo koupit až 850 tisíc akcií CME za cenu 21,75 USD/akcii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru