Těžební společnost New World Ressources (NWR) se podle průměrného odhadu analytiků v pololetí dostane do ztráty zhruba 25 milionů euro (přibližně 645 milionů korun), přičemž loni za první pololetí měla čistý zisk 189 milionů eur (4,88 miliardy korun). Analytici oslovení ČTK nejsou ve svých prognózách jednotní - ztráta se pohybuje od zhruba 450 milionů korun až po dvojnásobek. V prvním čtvrtletí NWR přitom hospodařila s čistou ztrátou 2,14 milionu eur (přibližně 55,2 milionu korun). Společnost zveřejní pololetní výsledky hospodaření 19. srpna.

Tržby firmy poklesnou podle průměrného odhadu analytiků na 533,3 milionu eur (přibližně 13,8 miliardy korun), což představuje meziroční pokles o téměř 49 procent. Analytici se shodují, že druhé čtvrtletí bylo nejhorším za letošní rok, druhé pololetí má podle nich přinést zlepšení. Akcie NWR poslední měsíc na burze rostly, což analytici dávají do souvislosti s nedávným oživením v ocelářském průmyslu.

Připraveni na špatné výsledky 

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je trh na negativní výsledky lépe připraven než v případě výsledků za první čtvrtletí. "Klíčovým údajem bude především to, zda firma potvrdí či sníží aktuální cíl dosáhnout roční těžby 10,5 milionu tun uhlí (...) a zároveň snížit úroveň zásob neprodaného uhlí blíže obvyklým hodnotám," řekl.

Pokles tržeb NWR je podle analytiků způsoben jak poklesem těžby a prodejů, tak i cen uhlí. "Koksárenské uhlí meziročně zlevnilo o čtvrtinu, přičemž tento pokles nebude kompenzován zvýšením ceny elektrárenského uhlí o 17 procent," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. "Výsledkům za druhé čtvrtletí nenahrával ani měnový vývoj, kdy koruna posilovala vůči euru. Většina nákladů firmy je v korunách," dodal Novák.

Ocel v hlavní roli 

Největší pokles v těžbě je podle analytiků u koksárenského uhlí, které se využívá k výrobě oceli. Podle Nováka se těžba ve druhém čtvrtletí snížila na 1,9 milionu tun, což představuje pokles o téměř 54 procent. Analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz odhaduje, že výroba tuzemských oceláren meziročně klesla o zhruba 40 procent. "Šrotovné zatím tolik nepomáhá, pomohlo by celkové oživení ekonomiky, zejména ve stavebnictví. Tlak na ceny uhlí v koksárenství byl tak asi větší než v prvním čtvrtletí," uvedl. Údaje za červen podle Hatlapatky signalizují již určité oživení v ocelářském průmyslu, kdy produkce oceli meziměsíčně vzrostla o 17 procent.

Společnost NWR patří miliardáři Zdeňku Bakalovi, který ja také majitelem společnosti, jež vydává Hospodářské noviny a server iHNed.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist