Největší evropské bance HSBC vzrostl loni čistý zisk o dvě procenta na 5,8 miliardy amerických dolarů (110 miliard korun). Provozní zisk však klesl o 24 procent na 7,08 miliardy dolarů kvůli účetním odpisům dluhu a špatných úvěrů, které nevyrovnal ani vysoký růst v divizi investičního bankovnictví. Uvedla to banka v pondělním prohlášení.

Výsledky byly mnohem horší než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Ti naopak očekávali zvýšení provozního zisku na 11,4 miliardy dolarů z předloňských 9,3 miliardy. Zisk snížila technická účetní ztráta spojená se snížením hodnoty vlastního dluhu ve výši 6,3 miliardy dolarů. Bez této ztráty očištěný zisk stoupl o 56 procent na 13,3 miliardy USD.

Banka se nadále potýká i s nárůstem špatných úvěrů. Provozní zisk divize investičního bankovnictví Global Banking and Markets však díky lepším podmínkám na trhu vyskočil na 10,5 miliardy z tří miliard předloni. Příjmy z úroků se snížily na 62,1 miliardy z 91,3 miliardy USD, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru