Kvartální čísla firem obchodovaných v rámci indexu S&P 500 zatím v posledních dvou letech vždy předčila většinová očekávání analytiků. Podle konsensuálního odhadu trhu bude tento trend pokračovat i letos.

Průměrná ziskovost amerických firem by měla v prvním čtvrtletí růst v řádech jednotek procent. Analytici v Credit Suisse spočítali, že v průběhu posledních 8 kvartálů překročily zámořské společnosti očekávání trhu v průměru o 7 procent.

„Výsledková sezóna ale nebude jen o tom, jestli firmy předčí očekávané odhady. Důležitější budou vlastní výhledy firem na hospodaření v dalších čtvrtletích. Tam se totiž už projeví i případné dopady zemětřesení v Japonsku,“ zdůraznil pro CNBC Peter Cardillo, hlavní ekonom společnosti Avalon Partners.

Alcoa už po dnešním Closing Bellu

Jako první odkryje svá kvartální čísla společnost Alcoa. U této americké hliníkárny se mezi analytiky čeká zisk 27 centů na akcii při příjmech převyšujících 6 miliard dolarů. Potvrzení těchto očekávání by pro firmu znamenalo meziroční zdvojnásobení ziskovosti.

Do hospodaření společnosti se podle analytiků promítne, stejně jako u ostatních těžařů a zpracovatelů základních materiálů, především návrat globálního ekonomického růstu a s tím spojené oživení ve výrobním sektoru.

Některé výsledky ovlivní zemětřesení v Japonsku

Špatná čísla čekají odborníci v sektoru letecké přepravy. Například společnost Delta Airlines musela kvůli japonskému zemětřesení zrušit řadu letů, což se ve spojení s rostoucími cenami paliv pravděpodobně promítne i do jejího hospodářského výsledku. Zisk Delty by podle předběžných odhadů měl kvůli tomu klesnout v roce 2011 o zhruba 400 milionů dolarů.

V týdnu předvedou výsledky svého hospodaření ještě například Google, některé velké banky – včetně Bank of America a a JP Morgan Chase, nebo americký výrobce hraček – společnost Mattel.

Celkově pozitivní očekávání lákají k realizaci krátkodobých zisků na akciových trzích. Opatrnost je ale na místě.

V průběhu prvních deseti lednových obchodních dní index S&P 500 přidal v kontextu výsledkové sezony za čtvrtý kvartál roku 2010 necelá tři procenta, ve zbytku měsíce ale následně ztratil 0,6 procenta. Podobným vývojem prošel i loni v dubnu. První polovina měsíce znamenala pro S&P 500 zisk 3,6 %, druhá polovina naopak propad o 2,1 %.