Přestože český Spar loni v Česku na svém podnikání tratil, přece jen si oproti předešlému období polepšil. Řetězec Spar Česká obchodní společnost vykázal loni ztrátu 545 milionů korun. Na tuzemském trhu provozuje hypermarkety Interspar a supermarkety Spar.

Předloni Spar prodělal dokonce 608 milionů korun. A kumulovaná ztráta obchodníka z posledních let stoupla na 3,3 miliardy korun. Lépe si obchodní řetězec Spar vedl v tržbách, které meziročně stouply o dvě procenta na 13,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů v účetní uzávěrce.

Maloobchod v Česku

Ostatní maloobchodní řetězce oznámila své výsledky již dříve. Na rozdíl od Sparu a Billy se najdou i takové, kterým se v Česku provozně daří.

Nejvyšší zisk z potravinářských řetězců má v ČR Kaufland, ve finančním roce 2011/2012 vydělal 2,2 miliardy korun.

Diskont Lidl ve finančním roce 2011/2012 více než ztrojnásobil zisk na 1,19 miliardy korun.

Globusu ve finančním roce 2011/2012 klesl zisk o čtvrtinu na 138 milionů korun.

Tesco vydělalo ve finančním roce 2011/12 meziročně o deset procent méně, 204 milionů korun.

"Mateřská společnost Spar Österreich plně podporuje podnik v Česku a loňskou ztrátu na začátku července dorovnala. Určitě nás to netěší a je to jedna z věcí, které musíme zlepšit," přiznal Robert Spiegel, který působí od května letošního roku na pozici generálního ředitele Spar ČOS.

Spar Österreich tak řetězci navýšila základní kapitál o 300 milionů korun na 4,77 miliardy korun, o rok předtím navyšovala o 400 milionů korun. Mateřská společnost také na konci letošního března odvolala ředitele Martina Ditmara a jednatele Christiana Kollera. Novým šéfem řetězce jmenovala už zmíněného Roberta Spiegela.

Pro příští rok však vedení společnosti počítá s mnohem lepšími výsledky, dodal před časem v rozhovoru pro IHNED.cz Spiegel.  

Spar je podle posledního odhadu společnosti Incoma GfK desátým největším řetězcem s rychloobrátkovým zbožím v ČR, jeho podíl na trhu dosahuje 2,8 procenta. Největší podíl, 9,7 procenta, má Ahold. Spar v Česku provozuje 33 obchodů Interspar, deset prodejen Spar, dva obchody Spar City a jeden Spar To Go.

Billa prodělala 100 milionů, oproti loňsku je ztráta větší

Stejné znaménko ve výkazu zisku a ztrát jako Spar, ale opačnou tendenci ukazuje na českém trhu Billa. Ta svou ztrátu, která je ale oproti Sparu pouze pětinová, naopak prohlubuje. Loni Billa prodělala 100 milionů korun, což je o 47 milionů více než v roce 2011. Tržby společnosti v loňském roce zůstaly ve výši 20,5 miliardy korun. 

Billa společně s diskontními prodejnami Penny Market patří do německé obchodní skupiny REWE Group.

Loni firma otevřela v ČR jednu novou prodejnu, celkem provozovala 205 obchodů. Jak ale nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl ředitel Billy pro Česko a Slovensko Jaroslaw Szczypka, chystá tento řetězec nyní velkou expanzi. "V následujících šesti letech očekávám, že ještě vyrosteme o třicet až padesát procent, co se týče množství supermarketů v Česku. To znamená otevření šedesáti až sta dalších obchodů,“ prohlásil Szczypka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru