Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding zvýšil v prvním účetním čtvrtletí tržby o 28 procent na 3,27 miliardy dolarů (79,2 miliardy korun). Je to nejpomalejší tempo za poslední tři roky a zároveň horší výsledek, než čekali analytici. Čistý zisk ale se více než zdvojnásobil.  

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Analytici v anketě Reuters v průměru očekávali, že firma zvýší čtvrtletní tržby na 3,39 miliardy dolarů. První fiskální čtvrtletí skončilo v červnu.

Nejpomaleji za tři roky se zvýšil také ukazatel, který měří celkovou hodnotu zboží zobchodovaného na webech Alibaby. Hodnota hrubého objemu transakcí ve čtvrtletí dosáhla 109 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 34 procent.

Čistý zisk se podle čtvrtletní zprávy firmě více než zdvojnásobil a dosáhl 4,97 miliardy dolarů. Po očištění o jednorázové položky firma vydělala 59 centů na akcii, což je o tři centy více, než čekali analytici v anketě společnosti FactSet.

Alibaba v poslední době rozšiřuje své pole působnosti, aby se pokusila zastavit pomalejší růst příjmu a propad celkové hodnoty zboží prodaného na svých webech. V pondělí firma oznámila, že investuje 4,6 miliardy dolarů do sítě kamenných obchodů Suning Commerce Group. Transakce by Alibabě mohla pomoci v oblasti logistiky a elektroniky, na které se specializuje menší, ale rostoucí soupeř JD.com.

Akcie Alibaby klesly od začátku roku o 26 procent. Podnik oznámil, že v průběhu dvou let hodlá odkoupit své akcie v objemu čtyř miliard dolarů. Cenné papíry firmy se začaly obchodovat na burze v New Yorku loni.