Zisk holdingu Agrofert, působícího v zemědělství, potravinářství či chemii, loni meziročně klesl o 84 procent na 2,09 miliardy korun. Tržby se snížily o 14 procent na 212 miliard, hlavně v chemii a zemědělství. Holding to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Za poklesem tržeb je podle Agrofertu snížení prodejních cen. Do února 2017 vlastnil koncern přímo někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Rok 2023 byl podle holdingu obtížný mimo jiné kvůli nižší poptávce po hnojivech a značnému poklesu prodejních cen hnojiv. Letošní rok čeká Agrofert lepší výsledky. „Výraznější zlepšení očekáváme zejména u nově začleněné skupiny LAT Nitrogen, u které již předpokládáme pozitivní efekty z realizovaných synergických opatření. Dále očekáváme zlepšení výkonnosti v segmentu speciální chemie,“ uvedl předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša. Ve výrobě potravin bude výkonnost zřejmě podobná jako loni a v zemědělství čeká holding mírné meziroční zhoršení výkonnosti kvůli nízkým tržním cenám a klesající podpoře z evropských i národních zdrojů.

Agrofert loni investoval v Česku 6,7 miliardy korun. Ve všech zemích, kde působí, činily investice 12,2 miliardy. Nejvíce – 6,2 miliardy – mířilo do investic v chemickém průmyslu, tři miliardy do zemědělství a 1,6 miliardy do potravinářství. „Agrofert patří dlouhodobě mezi největší české investory na Slovensku, v Německu a Maďarsku. Loňská akvizice společností divize výroby dusíkatých hnojiv Borealis – nyní skupiny LAT Nitrogen – nás zařadila mezi nejvýznamnější české investory v Rakousku a ve Francii. Celkové tržby koncernu ze zahraničí tvoří již 60 procent našich příjmů,“ sdělil Průša.

Loni investovaly společnosti holdingu 2,2 miliardy do ekologie svých provozů, a to hlavně firmy v chemickém průmyslu. Například firma LAT Nitrogen dala téměř 211 milionů korun do nové čistírny odpadních vod, společnost Duslo 142 milionů do snížení emisí při výrobě kyseliny dusičné a firma Preol 38 milionů do pyrolýzy plev Biochar.

Letos plánuje Agrofert navýšení objemu investic. Zaměřeny budou především na úspory energií a další ekologizaci výroby. Holding například plánuje vybudování retenční nádrže na surovou vodu pro zásobování Prechezy nebo dokončení výrobní jednotky pyrolýzy plev Biochar a malé fotovoltaické elektrárny v Preolu.

Mezi největší plánované akce patří zahájení stavby nové linky na pečivo pro řetězec rychlého občerstvení McDonald’s v německé společnosti Lieken Brot, dokončení stavby nového distribučního centra v německé firmě SKW, zahájení výstavby nové porážky kuřat ve Vodňanech, rozšíření areálu Agrofertu Deutschland v německém městě Drebkau a výstavba kravínů a dojíren v Česku a na Slovensku. Holding chystá také akvizice firem.

Holding patří k největším soukromým zaměstnavatelům v Česku, kde měl loni v průměru 20 445 pracovníků. Celkový počet zaměstnanců Agrofertu činil 32 000 lidí. Celosvětově tak holding loni vyplatil na mzdách 20 miliard korun a v Česku 10,5 miliardy korun.

Do holdingu, který sdružuje zhruba 200 firem v Česku i v zahraničí, patří například chemičky Deza, Fatra, Lovochemie či Precheza, potravinářské společnosti Kostelecké uzeniny, Krahulík nebo Penam i například lesnická společnost Uniles.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist