OSTRAVA 13. října (ČTK) - Dalších 500 miliónů korun chce LNM dát za provozní financování hutě, přičemž Osinek má od banky úvěr na financování firmy ve výši 1,8 miliardy korun. ČTK to dnes potvrdily dva zdroje blízké jednání obou stran.

Nizozemská skupina získala v červnu od české vlády půlroční exkluzivitu na předložení nabídek na koupi 98,96 procenta akcií Vítkovice Steel a 46procentní podíl těžební OKD. LNM na základě červnové kupní smlouvy s FNM obdrží balík 67,25 procenta akcií ostravské Nové huti, kterou získá za devět miliónů dolarů po splnění podmínek.

Zástupci nizozemské společnosti koncem září ukončili zhruba třítýdenní hloubkovou kontrolu Vítkovice Steel. LNM tak mohla získat detailní informace o hutní společnosti.

Naopak vlastník těžební firmy OKD, společnost Karbon Invest, odmítl zástupcům LNM provést hloubkovou kontrolu v důlní firmě. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok se již snažil odradit LNM od exkluzivního vyjednávání o prodeji státního podílu v OKD. "Varoval jsem LNM, že to bude velmi obtížné a ať se raději do toho nepouštějí," řekl již dříve Rusnok. Stát bude podle něj dále vyjednávat o umožnění kontroly v OKD, ale nedokáže si představit další vývoj, pokud by se nepodařilo provést kontrolu do vypršení exkluzivity LNM v polovině prosince. "Prodej se tím komplikuje," připustil.

Analytik Atlantik FT Roman Cenek považuje LNM Holdings za velmi silnou světovou hutní skupinu a zařazení do ní může být pro české ocelárny výhodné. "Může to Vítkovicím Steel výrazně pomoci nebo naopak. Může to udržet zaměstnanost, ale zisky mohou být generovány například v jiné společnosti skupiny. Bude to záležet na plánech majitele," dodal Cenek.